Aliağa’da yer alan limanlarda 2023 yılı Ocak- Eylül ayları arasındaki 9 aylık süreçte 60 milyon 209 bin 793 ton elleçleme yapıldı. Bu rakamlara bakıldığında Aliağa çok az bir rakam farkı ile Türkiye’de 2. Sırada yük elleçleme liman konumunu korumayı başardı.

Denizcilik, lojistik ve liman işletmeciliği söz konusu olduğunda Türkiye’nin yüz akı olarak nitelendirilen Aliağa’nın son 9 ay içerisinde sektörel olarak istatistikleri açıklandı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Aliağa’daki limanların 2023 yılı Ocak- Eylül ayları arasındaki 9 ay içerisinde 60 milyon 209 bin 793 ton net elleçleme gerçekleşti. Bu rakamlar analiz edildiğinde Aliağa çok az bir farkla Türkiye’de 2. Sırada yük elleçlemesi yapan liman konumunu korumayı başardı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi ekim ayı olağan yapılan meclis toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Önal’ın başkanlığında; Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve şube meclis üyelerinin de katılması ise gerçekleşti. Toplantının gündeminde ise Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler ve Aliağa limanlarında gerçekleştirilen konteyner ve yük istatistikleri vardı. Yapılan bu toplantıda, Aliağa’nın denizcilik, liman ve entegre sektörlerin istatistik verileri İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek tarafından açıklandı.

aliagaoglu-ellecme-korudu.jpg

‘’Cumhuriyetimizle Daha Nice Yüz Yıllara’’

İMEAK DTO Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, odanın sorumluluk bölgesinde yer alan tüm ilçelerde Cumhuriyetin 100. Yılını büyük bir coşkuyla kutladıklarını belirttikten sonra, ‘’Türkiye Yüzyılında, Deniz Ticaret Odası olarak ‘Denizci Millet, Denizci ülke’ vizyonumuzla birlikte denizlerdeki hakimiyetimizin her geçen gün güçlenmeye devam etmesi, ulusal bakımdan her alanda söz sahibi olmayı başaran bir ülke olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılını bir kez daha kutluyor ve daha nice yüz yıllara diyorum’’ ifadelerini kullandı.

‘’Aliağa limanlarında istikrarlı artış devam ediyor’’

Aliağa limanlarındaki sektörde zirvedeki yerini korumaya devam ettiğini belirten Şimşek, ‘’Aliağa limanlarında 2023 yılı Ocak- Eylül ayları arasında 60 milyon 209 bin 793 ton elleçleme gerçekleştirmeyi başarmıştır. Bu rakamlara bakıldığında Aliağa çok az bir farkla ülkemizde 2. Sırada yük elleçleyen liman konumunda yer alıyor’ dedi.

Aliağa’da liman ve denizcilik sektörlerinin rakamlarının detaylarını da paylaşmayı ihmal etmeyen Şimşek, ‘’ 2023 yılının ilk 9 ayında toplam olarak gross ton elleçleme miktarı 90 milyon 735 bin 379 ton olmuştur. Geçen yılın aynı dönemi ile analiz edildiğinde yaklaşık olarak %6,90 artış gerçekleştiği söylenebilir. 2023 yılı Ocak- Eylül döneminde TEU bazlı elleçleme konteyner trafiğine bakıldığında ise toplamda TEU sayısı 1 milyon 176 bin 7 TEU olarak gerçekleştiği ifade edilebilir. Geçen sene ise aynı zaman aralığında elleçlenen 1 milyon 109 bin 774 TEU karşılaştırıldığında, yüzde 5,96 bir artış söz konusu olmuştur’’ dedi.

En yüksek elleçleme ürünleri hurda demir ve ham petrol

Aliağa limanlarında ürün anlamında en yüksek elleçlemede ilk iki sırada yer almayı başaran malzemelerin ham petrol ve hurda demir olduğunu kaydeden Başkan Şimşek, ‘’ 2023’ün ilk 9 ayında tahliye tonajları temel iki ürün üzerinde yoğunlaştığı söylenebilir. Bunlarda hurda demir 4 milyon 49 bin 596 ton, ham petrol ise 15 milyon 832 bin 185 ton olarak gerçekleşti. Bu ürünlerin sıvılaştırılmış olan doğalgaz (LNG), konteynerle taşınan mallar, taş kömürü, kütük demir ve soya fasulyesi takip etti’’ diye belirtti.

İMEAK DTO Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek konuşmasının devamında ise şunları söyledi:

‘’Aylık ortalamalara bakıldığında, ham petrol aylık olarak 2 milyon ton, hurda demir ise aylık ortalama 500 bin ton, taş kömürü ise 200 bin ton elleçlenmiştir. Yükleme tonajının temel ürünleri olarak konteyner içerisinde taşınan farklı mal çeşitleri, petrol ve türevleri, rulo saç olarak gözükmeye devam eder. Petrol ve türevleri içinde en yüksek tonaj motorine ait olurken, 4 milyon 622 bin 641 olarak gerçekleşmiştir’’

Aliağa limanlarına 9 ay içerisinde 4 bin 781 gemi yanaştı

Türkiye’nin en büyük enerji depolama, denizcilik, dağıtım ve lojistik üslerinden biri olarak bilinen Aliağa’da limanların iş kapasitesi her geçen gün artmaya devam ediyor. EMEAK DTO Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, gemi istatistiklerine dair şunları söyledi:

‘’Aliağa limanlarına 2023 yılı Ocak- Eylül ayları içerisinde uğrak yapan gemi sayısı yaklaşık olarak 4 bin 781 olmuştur. 2022 yılın aynı dönemine bakıldığında ise bu sayı 4b bin 542 olarak kayıtlara geçmiştir. Yani gemi uğrak sayısının %5,26 oranında arttığı görülür. Kocaeli’nin ardından 2. Sırada olmayı koruyoruz. Bu değer ve rakamlarla Aliağa limanlarındaki istikrarlı artış durmadan devam ediyor’’ dedi.

‘’Yeni Foça Yat Limanı Ülkemize ve Bölgemize hayırlı olsun’’

Ulaştırma ve Altyapı Başkanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımı ile geçen haftalarda Yeni Foça’da gerçekleştirilen ‘Yeni Foça yat Limanı’nın açılışına katıldıklarını ifade eden İMEAK DTO Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, ‘’ Bölgemize çok büyük bir katkı ve kazanım sağlaması beklenen yeni yat limanımız, 230’u denizde ve 100 adeti karada olmak üzere toplam 330 yat bağlama kapasitesine sahiptir. Yeni Foça Yat Limanının gerek turizm gerek işgücü bakımından ülkemize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum’’ diyerek konuşmasına son verdi.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%