Cross trade; çapraz taşımacılık sistemi ile dikkat çeken çok önemli bir taşıma yöntemidir. Bu taşıma yöntemi kullanılarak faaliyet gösterdiği ülkenin dışındaki ya da serbest bölgedeki yerleşik olan şirket ve antrepodan satın alınan malların, çapraz ticaret hizmetleri vermek üzere transit olarak direkt olarak yurtdışına, serbest bölgede bulunan bir şirkete ya da antrepoya satıldığı bir kavram olarak bilinir. Bu kavram dış ticarette çok önemli ve olmazsa olmaz bir konumda yer alır.

cross-trade-tasimacilik-nedir.jpg

Cross trade, kısaca herhangi bir ülkenin dışındaki ülkelerle ilgili malın milli mal durumuna dönülmeden önce ya da o ülkenin gümrük bölgesine giriş yapmadan önce satışının yapılması anlamına gelir. Yani taşıtma ihtiyaçlarını karşılayan cross trade, sunduğu hizmetler kapsamında aktif bir şekilde lojistik sektöründe faaliyet gösterdiği için yüklerini taşımak isteyen firmalar için birçok avantajı beraberinde getirir. Teknik olarak bakıldığında ise gerçek bir ithalat ve ihracat tanımına uygun olmayan bu ticari hizmet anlayışı, diğer taşıma ihtiyaçlarına ayrılan en önemli unsur olarak gümrük beyannamesinin düzenlenmesine gerek bırakmaz.

Cross trade işlemi yapılırken, satın alınan yük ve eşyaların alıcı olan firmaya ulaşana kadar sevk işleminin yapıldığı yerin hiçbir önemi yoktur. Bu sırada sevkiyat belgelerinin malın giriş ve çıkış yaptığı ülkelerin mevzuatına uygun şekilde düzenlenmiş olması bu hizmetleri vermek için yeterlidir. Cross trade sırasında, yük ve eşyaların yükleme limanında tedarikçiye düzenlenen sözleşmede, gerçek alıcı yerine alıcı yerine çapraz ticaret şirketinin belirtilmesi gerekir. 

Bu noktada satıcı firma; ticari fatura, çek listesi ve diğer tüm ilgili resmi belgeleri, banka aracılığı ile ya da daha öncesinden belirlenmiş bir düzenlemeye uygun şekilde ayarlanmalıdır. Bu unsurların her birinin gözetilmesi ve eksiksiz şekilde tamamlanması, belgelerin usulüne uygun olacak şekilde hazırlanması, sonraki aşamada ise onaylanması için belge hazırlama ve belge takibi konusunda alanında uzman bir lojistik firması ile çalışılması avantaj sağlar. Bu firmaların sahip olduğu geniş acente ağı ile cross trade taşımacılık sırasında ne gibi ihtiyaçları olduğunun farkında olan uluslararası bir lojistik türü olarak beklentileri karşılayabilir. Dolayısıyla bu noktada uluslararası lojistiğin özelliklerine hâkim olmak ve eksiksiz bir şekilde tüm bu gereklilikleri uygulamakta fayda vardır.

Cross Trade Taşımacılık Avantajları Nelerdir?

Günümüzde bakıldığında uluslararası ticaret yapılırken geçerli olan kural ve yasalar, beraberinde birçok yeniliğin kapısının aralanmasını sağlamıştır. Bu şirketlerin sahip olduğu coğrafi konum itibariyle bu noktada çıkarak, bunun dışında farklı ülkelerde faaliyet göstermesi söz konusu yeniliklerin başında gelir. Cross trade taşıma yöntemi sayesinde, şirketler uluslararası pazarda hayatta kalabilmek ve her geçen gün büyüme göstermek için taşıtma ihtiyaçlarını ayrıcalıklı şekilde elde edebilir konuma gelir. Dünya genelinde mal gönderimi yapan bir şirketi çok kısa bir süre içerisinde büyüme göstererek kendi sektöründe rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başarabilir. Küresel olarak müşterilerin memnuniyetini kazanarak ticari işlemler yapmak isteyen firmaların ilk tercihi olan cross trade taşımacılığın sağladığı avantajlar şu şekildedir:

Hızlı Nakliye: Cross trade lojistik işlemleri; tedarikçi ve alıcı firmanın coğrafi konumlarına bağlı olacak şekilde en etkili nakliye yöntemini tercih etme konusunda yardımcıdır. Diğer yandan ticaret yapılırken, gümrük ve vergi gibi durumlarda karışıklıklar yaşanmasının önüne geçer. Bundan kaynaklı yalnızca gerekli olan yerlerde gümrükleme ve daha hızlı teslimat ve transit süreçlerinden faydalanmayı mümkün kılar. Ticaret söz konusu olduğunda uluslararası taşımacılığın gelişimi ile beraber cross trade işlemlerinin hızlı ve etkili bir şekilde tamamlanması için geliştirilen farklı yöntemleri ön plana koyar. Nakliye sürecini kısa süre içerisinde çözüme ulaştıran yöntemlerle beraber, nakliyatı gerçekleştirecek olan yük ve eşyaların korunmasına yönelik olan yöntemler sayesinde zarar ve hasarlar asgari düzeye çekilebilir.

Düşük Lojistik Maliyeti: Cross trade taşımacılık ile yapılan kargo, ticaret ve ürünlerin direkt olacak şekilde tedarikçinin ülkesinden alıcı firmanın bulunduğu ülkeye, bağımsız bir şekilde gönderilebileceğini gösterir. Bununla birlikte cross trade ile ilk önce ofiste mal tedarikinin gerçekleştirilmesini ve sonraki aşamada alıcının bulunduğu yere gönderim yapma ihtiyacı kalmaz. Bu noktada iki farklı ülke arasındaki tüm gümrük, vergi ve lojistik maliyetlerinin azalması mümkündür,

Küresel Pazarda Yer Yapmak: Şirketlerin her geçen gün büyümeye devam etmesi ve kar oranını artırmak için küresel pazara açılım göstermeleri çok önemlidir. Kitlesel olarak üretim yapan bir dünya devi haline gelen birçok firma, cross trade taşımacılık yöntemlerinin sağladığı avantajlardan faydalanır. Cross trade ile taşımacılık hizmeti gerçekleştirilirken, malların tek bir yerde üretiminin yapılması ve işletmenin coğrafi konumundan bağımsız bir şekilde başka bir ülkeye gönderilmesini sağlamak mümkün hale gelir. Bu sayede dünyanın her yerinden alıcılara hitap eden bir taşıma sistemi sayesinde, işletmelerin küresel pazarda kendine bir yer edinmesi daha kolaydır.

Cross Trade Taşımacılıkta Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Doğru Lojistik Şirketi: Alanında uzman ve deneyimli olan bir lojistik şirketi ile dünya çapında geniş acente ağını kullanmak, ticari yönergelere ve özel bir ekibe doğru çapraz ticaret için gerekli tüm belgeler hakkında doğru bilgiye sahip uzmanlarla beraber çalışır. Aynı zamanda sigorta, paketleme, gümrükleme, nihai teslimat ve diğer tüm belgeleri hazırlayarak cross trade işlemini sorunsuz şekilde çözüme ulaştırır,

Ticari Anlaşmalar: Cross trade lojistiği; genel olarak iki farklı ülke arasındaki gerçekleştirdiği alıcı ve tedarikçi ülke arasında ticaret anlaşması ve kuralları hakkında detaylı bir çalışma yapılmasını gerektirir. Bundan kaynaklı gereken ön koşullar ve belgeler yerine getirilmiş olur. Belge ve anlaşmaların tamamlanması, eksiksiz ve hatasız bir şekilde düzenlenerek işleme konulması uluslararası taşımacılık sırasında yaşanma ihtimali olan teknik sorunların önüne geçilmesi konusunda fayda sağlar.

Cross Trade Taşımacılık Hizmeti HRA Global Lojistik Farkıyla

Bu aşamaların her birinin müşterilerin lehine yürütülmesi ve belgelerin aktif bir şekilde faaliyet gösterdiği ülkenin usullerine uygun şekilde hazır bulundurulması için, kısa süre içerisinde onaylanması ile belge takibi ve belge hazırlamak için donanımlı, geniş acente ağına sahip firmalarla çalışmak bir adım öne çıkmanızı sağlar. Bu konuda her zaman üst düzey kalite standartlarda hizmet anlayışı sunan HRA Global Lojistik, çalışma performansı ile uluslararası lojistik özelliklerine daha yakından hakim olabilmeyi sağlar.

HRA Global Lojistik’in sahip olduğu geniş acente ağı ve alanında uzman personelleri, müşteri potansiyelinin kendilerinin bulunmadığı ülkelerde ya da bu ülkelerin taşıma ihtiyaçlarının daha yakından farkında olarak beklentileri karşılar. Bu yüzden müşterilerin aktif şekilde faaliyet gösterdiği ülkelerin dışındaki ülkelerle ilgili rezervasyon işlemleri ve sorunlarla alakalı müşterilere profesyonel hizmet vermek için her geçen gün büyümeye devam eder.

Firmamız aynı zamanda güvenilir ve hızlı şekilde operasyonlarla, doğru ve zamanında bilgi akışı sağlayarak kuru yük ve soğutulmuş yük gibi özel taşıma yöntemlerine karşınıza çıkan sorunlara akılcı çözüm önerileri sunar. Aynı zamanda ithalatta gümrükten çekme ve adrese teslim seçenekleri ile rekabetin çok fazla olduğu lojistik sektöründe HRA Global Lojistik konforunu deneyimleyebilirsiniz.

Lojistikte ön plana çıkan işlemlere imza atmak ve işlemleri daha hızlı sonuçlandırabilmek için tercih edilen firmanın kalitesi çok önemlidir. Bu sayede yüklerin tam zamanında, belirtilen adrese sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi mümkün hale gelir. HRA Global Lojistik, bütün bu işlemleri büyük bir titizlikle yaparken, aradığınız o güvenli lojistik hizmetini bulabileceğiniz tek firma olarak karşınıza çıkar. Ayrıca transfer işlemlerinde gerekli olan tüm belgeleri ve prosedürleri sizin adınıza düzenleyen ve takip eden firmamız, bu durumla alakalı dış ticarette söz konusu olan masrafların en aza indirgenmesine fırsat sunar.

Dış ticarette yüklerin taşınma aşamalarını yakından takip ederken, lojistiğe dair tüm istek ve ihtiyaçlarınızı analiz eden, sonrasında talep ettiğiniz o hizmet anlayışını yüksek kalite standartlarında ve nitelikli çalışma prensibi ile bulabileceğiniz HRA Global Lojistik; mal ve yüklerin transfer organizasyonlarını çok kolay hale getirir. Sizde firmamızın kaliteli, güvenilir ve sorunsuz hizmet anlayışı ile rakip firmalardan bir adım öne çıkmak için web sitemizi ziyaret edebilir ve iletişim numaralarını kullanarak hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%