Denizyolu aracılığı ile taşınan tehlikeli maddelerin taşıtma ihtiyaçlarını ve bu işlemler sırasında armatör tarafından yüklerini taşıma talebi edildiğinde, verilmesi gereken ücrete ek olarak talep edilen ücrete IMCO charge ismi verilir. Taşınan tehlikeli maddelerin durumuna göre, armatör tarafından uygun koşular oluşması şartıyla IMCO charge ücret talebinde bulunmak mümkündür.

charge-nedir-ne-zaman-alinir.jpg

Tehlikeli maddelerin kolaylıkla ve tehlike yaratmayacak düzeyde taşınabilmesi için lojistik hizmeti sunan firmaların, bu anlamda taşıma ihtiyaçlarına yanıt veren geniş acente ağıyla müşterilerin beklentilerini karşılayan bir sistemle sunduğu hizmetler çok önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden özellikle yanıcı özelliği olan ya da bazı kimyasal maddeleri içerisinde barındıran hammadde ve ürünlerin taşınma işlemleri tehlikeli madde taşımacılığı olarak bilinir. Tehlikeli madde taşımacılığı, belli standartlarda yürütülmediğinde büyük sorunlara neden olabildiğinden sürecin çok iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir.

Tehlikeli madde taşımacılığında güvenlik seviyesi ve firmanın faaliyet gösterdiği lojistik taşıma ihtiyaçlarının maksimum seviyede güvenlikle gerçekleştirilmesi gerekir. Sürecin verimli ve etkili bir şekilde işleyebilmesi için, lojistikte firmanın sunduğu hizmetlerin üst düzey kalite standartlarında araçlarla gerçekleştirilmesi gerekir. Söz konusu olan bu araçların güvenlik seviyesinin üst noktada tutulması, ilk olarak taşıma hizmetinin faydalı şekilde geçmesini sağlar. Sonrasında ise çevre, insan sağlığını koruma altına almak ve yüklerin sorunsuz şekilde istenilen adrese ulaştırana kadar taşıma işlemine konu olabilmesi için bu güvenliği sağlamak olmazsa olmazdır. Bu noktada tehlikeli madde taşımacılığı şu maddeler altında değerlendirilebilir:

  • Yükleme,
  • Paketleme,
  • Taşıma,
  • Gönderme,
  • Teslim alma,
  • Boşaltım.

IMCO charge ; ‘’İnternational Maritime Dangerous Goods Code’’ (Uluslararası Denizcilik Tehlikeli Maddeler Kodu) kapsamında taşınacak olan tehlikeli maddelerin taşıma sürecinde uygulanan ek ücretleri kapsar. Tehlikeli maddeleri zehirli maddeler, yanıcı maddeler, radyoaktif maddeler ve patlayıcılar gibi insan sağlığına ya da çevreye potansiyel olarak zarar verme ihtimali olan maddeleri içerir. Bu maddeler kontrollü şekilde taşınmadığı takdirde, denizyolu taşımacılığında çok büyük problemlere yol açabilir.

IMCO charge Ne Zaman Alınır?

IMCO charge ile alakalı temel bilgiler ve bu ücretin nasıl alındığı şu şekilde ifade edilebilir:

Denetim ve Güvenlik: Tehlikeli maddelerin taşınması, yüksek bir güvenlik standardını hayata geçirmeyi gerektirir. IMCO charge , bu standartları sağlamak ve riskleri en aza indirmek açısında uygun önlemleri almak için ek bir maliyeti kapsar. Bu ücret, taşıma işlemindeki denetimleri, belgelendirme sistemini ve tehlikeli maddelerin uygun bir şekilde paketlenmesini destekler niteliktedir,

Eğitim ve Sertifikasyon: Tehlikeli maddelerin taşınması konusunda uzman olan ve bu konuda beklenti odaklı hizmet anlayışına sahip olan lojistik operatörlerinin kullanılması gerekir. IMCO charge bu eğitim ve sertifikasyon sürecini desteklemek açısında finansal bir kaynak olarak görev alır. Sonrasında sorunsuz bir dış ticaret gerçekleştirmek çok daha kolay bir hal alabilir.

IMCO charge ; genel olarak taşımacılık şirketleri ya da denizyolu taşımacılığına özgü acente ağını kullanarak hesap edilir. Bu ücret, tehlikeli maddelerin türü, miktarı ve taşınma mesafesi ile diğer faktörlere bağlı olarak belirlenir.

Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından ilk kez 1965 yılında yayınlanan Tehlikeli Malların Denizyolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması gereğince, denizyolu aracılığı ile taşınan tehlikeli maddelerin denizyolu ile taşınması esnasında, bu işlemin nasıl ve ne şartlar altında yapılacağının kanunlarla belirtilmesinin yanı sıra, bu tehlikeli maddelerin taşınması sırasında deniz kirliliğinin ortaya çıkmasını engellemek amacıyla deniz araçlarıyla taşınacak olan zararlı maddelerle ilgili taşımacılığın ne şekilde yapılacağına dair şartları belirtir.

Denizyolu tehlikeli madde taşımacılığı; bu işi profesyonel anlamda yapan firmalar tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu taşıma sırasında her zaman alanında uzman taşıyıcıların tercih edilmesi, lojistikte bir adım öne çıkmanızı sağlar. Ön ve son taşıma öncesi, tehlikeli maddelerin yüklemesinde bu maddelerin özel olarak paketlenmesinin ardından etiketlenmesi ve uluslararası kurallar ve yönetmeliğine uygun olması için tüm işlemler hazır hale getirilmelidir. Bu işlemleri yapacak olan çalışanlar, tehlikeli madde taşımacılığı ile alakalı son gelişmeler açısından bilgi sahibi olan, bu iş için eğitimli ve sertifikalı kişiler olması gerekir. Söz konusu uzman kişiler; sahip oldukları yüksek tecrübelerden yola çıkarak, taşıma sırasında herhangi bir sorun çıkması durumunda hızlı ve pratik bir şekilde özel çözüm önerileri getirebilecek kapasiteye sahip olmalıdır. Tehlikeli maddelerin denizyolu taşımacılığı sırasında, gerçekleştirilen tüm işlemler için kullanılan ekipmanlar bu iş için özel olarak üretilen ekipmanlar bir araya getirilerek düzenlenmiş olmalıdır.

Denizyolu Taşımacılığında HRA Global Lojistik Farkı

Yük taşımacılığı söz konusu olduğunda, denizyolu taşımacılığında günümüzde en sık tercih edilen yöntem olarak karşınıza çıkar. Dünya ticaretinin yaklaşık %85’inin denizyolu taşımacılığı ile yapılması, uluslararası ticaretteki bu hacmin çok önemli bir bölümünün limanların, konteynerlerin ve gemilerin üstlendiğini ortaya koyar. Buna bağlı olarak geçmişten günümüze kadar denizyolu taşımacılığında ve beraberinde konteyner taşımacılığına karşı olan rağbet her geçen gün artmaya devam eder.

Ürünleri kapıdan kapıya teslim etme, zarar almadan alıcıya ulaştırma, maliyetlerden ve zamandan tasarruf sağlama, karayolu, demiryolu gibi taşıma modları ile birlikte taşımacılık, parsiyel taşıma yönetimi gibi imkânları beraberinde getiren konteyner taşımacılığı dış ticarette çok avantajlıdır. İhracat ve ithalat taşımacılığı sırasında, ürünlerin kıtalararası müşterilere ulaştırılması konusunda çok sık bir şekilde tercih edilen konteyner taşımacılığında, uygulamadan çok sık karşılaşılan masraf ve maliyetlerin belirlenmesi ve ortaya konulması, firmaların bilinçli olmasını sağlar. Konteyner taşımacılığında deniz navlunu oluşturan ve bunu etkileyen kalemler, ithalat ve ihracat taşımalarında ülkemizin liman masraflarını oluşturan sisteme hâkim olmayı sağlar. ,

Buna bağlı olarak navlunu oluşturan ve doğrudan etkileyen masraflar ve liman masraflarını oluşturan kalemler ayrıca incelenmiştir. Değişen ekonomik, çevresel, bölgesel, yoğunluk, taşınan yükün çeşitli özelliklerinden yola çıkarak armatörün navluna eklediği ek ücret olarak ifade edilen IMCO charge çok önemli bir yere sahiptir. Ek navlunlar olarak sıklıkla kullanılan IMCO charge , taşıtma ihtiyaçlarını karşılarken hayatı kolaylaştırır.

Lojistikten rakip firmalardan bir adım öne çıkmak için tercih edilen firmanın kalite standartlarında hizmet anlayışına sahip olması çok önemlidir. Aksi takdirde beklentileri karşılamayan bir lojistik deneyimi ile uzun vadede zamandan ve nakitten zarar etmek kaçınılmaz olacaktır.

HRA Global Lojistik, bu konuda her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet vermeye devam eden nitelikli bir firma olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesinden yola çıkarak, dış ticarette karşınıza çıkan tüm sorunlara akılcı çözüm önerileri sunan firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır. Bu bağlamda HRA Global Lojistik, rakiplerini geride bırakmayı başararak sektörde başarısıyla adından söz ettirmeyi başarıştır.

Lojistik sektöründe işletmelerin büyüme gösterebilmesi, doğru bir dış ticaret deneyimine bağlıdır. Bunun için ithalat ve ihracatta ne gibi bir çalışma prensibine sahip olunduğu ve prosedürlerin sorunsuz yürütülmesi ön plana çıkar. HRA Global Lojistik, yüklerin taşıma konusunda sahip olduğu geniş acente ağıyla beklentilerini karşılamaya devam eder. Sizde HRA Global Lojistik ile müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hizmet veren firmamızla kaliteli, güvenilir ve sorunsuz bir dış ticaret deneyimi yaşamak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%