Teklif Al

Ro Ro taşımacılığı kelime anlamı Roll on ve Roll of kelimelerinin kısaltmalarını ifade eder. Ro-Ro taşımacılık ise lojistik araçların gemiler ile birlikte bir yerden başka bir yere taşınması demektir. Söz konusu yükleri taşıyan gemiler Ro- Ro gemisi olarak isimlendirilirken, bu taşımacılık türüne de Ro- Ro taşımacılık ismi verilir. Ro- Ro taşımacılığının tercih edilmesinin öncelikli sebebi olarak bu duruma feribotlar etki göstermiştir. Feribotlar sayesinde ortaya çıkan bu sistem, yüklerin minimum elleçleme ile taşınmasına katkı sağlar. Herhangi bir yükün kolayca taşınabilmesi ve nakliyenin yapılabilmesi için tercih edilen geleneksel yöntemler, ekipmanlar yardımıyla gemilere yükleme ve boşaltma işlemlerinin sağlanması şeklinde bilinir.

Ro- Ro taşımacılığının gelişmesinde çok önemli bir payı olan feribotlar, taşımanın gerçekleştiği tüm araçları bünyesine alarak bir yerden farklı bir yere taşımakla görevlidir. Ro gemilerine araç olarak kullanılan tır, tren, kamyon, otomobil gibi kendiliğinden sürdürülen ya da çekilebilen feribot ve yükler yardımıyla taşınır. HRA Global Lojistik Ro- Ro taşımacılık yöntemini kullanarak müşterilerin taleplerini çok hızlı şekilde gerçekleştiren bir firma olarak karşınıza çıkar. Bu taşımacılık sisteminin bu şekilde gelişmesini sağlayan Ro- Ro gemisinin gelişim göstermesinin temel sebebi, artan müşteri talepleri olarak ifade edilir. Ayrıca Ro- Ro taşımacılığı tanımı gereği özel gemiler yardımı ile gerçekleştirilen bir taşımacılık yöntemidir.

Ro- Ro taşımacılık yöntemi, karayolu üzerinde taşıma yapan farklı araçların, yolculuk sırasında belirli bir kısmının denizyolu aracılığı ile yapılmasına olanak tanır. Ro- Ro gemilerinde yarı şekilde römorklar çekicileri ile birlikte yüklenmesi mümkündür. Bununla birlikte çekici isterse çekiciyi yükleminde limanda bırakarak yalnızca römorkun Ro- Ro gemisine yüklenmesini imkan tanıyabilir. Bu gibi durumlarda, nakliye limanında yer alan farklı bir römork takılarak talep edile varış noktasına götürülür. Ro- Ro taşımacılıkta, sadece kamyon ya da tır taşıması ile sınırlı değildir. Diğer yandan bu taşımacılık şeklinde lokomotif vagonları ve lokomotifler de taşımaya dâhil edilebilir.

Ro Ro Taşımacılığının Avantajları

Uluslararası ticaret olan rağbetin son yıllarda artış göstermesi, global anlamda lojistik ihtiyacının ciddi oranda artmasına neden olmuştur. Gelişmiş teknoloji sayesinde Ro- Ro taşımacılığına olan talepte aynı şekilde artış göstermeye devam eder. Bu taşıma yönteminin sağladığı avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, son yıllarda Ro- Ro taşımacılığı yapan firma sayısı oldukça artmıştır. Dolayısıyla diğer taşıma yöntemleri gibi Ro- Ro taşımacılıkta son derece dikkat ve özen gerektiren bir taşıma yöntemidir. Ro- Ro taşımacılıkta yükleme ve boşaltma işlemi çok hızlı ve kolay bir şekilde ilerler. Ancak bu eylemlerin de dikkatli ve özenli gerçekleştirilmesi, yüklerin güvenliği açısından gereklidir.

Taşımacılık yaparken sadece tek bir taşıma modu tercih etmek yerine, Ro- Ro taşımacılığı tercih etmek firmaların hayatını daha çok kolaylaştırır. Direkt olarak müşteri odaklı bir çalışma prensibi ile hayata geçirilen bu taşıma modu sayesinde, müşteriler birçok avantajlardan faydalanma imkanı bulur. Son varılacak alana kadar çok özel ekipmanlar kullanılarak ilerletilen Ro- Ro taşımacılık, geminin içinde bulunan tüm yükleri, yükleme ve boşaltma sırasında özenli bir şekilde korumaya devam eder. Bu yüzden Ro- Ro taşımacılıkta yüklerin herhangi bir hasara uğraması ihtimali oldukça düşüktür. Bu sistemde ürünler üst üste yüklenmediği için yani ambar üstü bir istifleme durumu söz konusu olmadığından dolayı, Ro- Ro gemisi içerisinde yer alan eşyaların dış etkenlerden kaynaklanan bir hasar alma ihtimali çok daha azdır.

Ro- Ro taşımacılıkta yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında pek fazla efor harcanmasına gerek olmadığı için bu nokta için geçerli olan maliyetlerde oldukça düşüktür. Yükleme ve boşaltma işlemlerinin pratik şekilde ilerlemesi, Ro- Ro taşımacılığı limanlarının bünyesinde gerçekleşen bu işlemlerden kısa süre içerisinde tamamlanmasına olanak sunar. Ayrıca bu taşıma modunda tercih edilen gemilerin hızlarının da yüksek olduğu söylenebilir. Bununla birlikte bu taşımacılık sırasında gemilerin limanda bekleme süresi de azdır. Dolayısıyla Ro- Ro taşımacılık sırasında tercih edilen gemiler çok sayıda sefer düzenleyerek müşteri memnuniyet oranının üst düzey standartlarda olmasını sağlar. Yüklerin talep edilen limana diğer taşıma yöntemlerine göre daha hızlı ulaşması, müşteriler için karşılıklı bir memnuniyetin kapısını aralar. Alanında uzman personeller tarafından düzenlenen ve uygulanan yükleme ve boşaltma işlemleri sonucunda, müşterilerin yüklerini hasarsız bir şekilde geri alması sağlanır. Tüm bu avantajlı yönler göz önünde bulundurulduğunda, Ro- Ro ile gerçekleştirilen taşıma deneyimi çok hızlı ve etkin bir şekilde tamamlanmış olur.

Ro- Ro Taşımacılığı HRA Global Lojistik Kalitesinde

Yüklerini Ro- Ro taşıma modunda transfer ettirmek isteyen firmalar, aynı zamanda Ro- Ro taşımacılığı hakkında yeterince bilgi sahibi olabilmek için araştırma yaparlar. Günümüzde ticaret hacminin çok fazla artış göstermesinden sonra,buna paralel olarak çeşitli taşıma yöntemlerinin ortaya çıktığı görülmüştür. Bu taşımacılık şekillerinden biri olarak farkını ortaya koyan Ro- Ro taşımacılık; kamyon, araba, tır, vagon gibi yüksek hacmi olan araçların denizyolu aracılığı ile taşınmasına fırsat alanı oluşturur. Tekerlekli kara araçlarının denizyolu ile gemiler aracılığı ile taşınmasına olanak tanıyan bu yöntemin avantajlı yönlerinden dolayı son yıllarda çok fazla rağbet gördüğü söylenebilir. Ancak ciddi uzmanlık gerektiren bu taşıma sistemi ile tır gibi araçlar bile kısa süre içerisinde taşınabilir. Ro- Ro gemileri, istenilen her aracın taşınmasına uygun hale getirilebilir.

Büyük hacimli araçların taşınmasının mümkün olduğu bu gemilerde, yarı römorkların çekicileri ile birlikte binmesi de mümkündür hatta bazı durumlarda yalnızca römorkların gemiye yüklenme durumu söz konusu olabilir. Bu sayede araç varış limanında farklı bir çekici ile yoluna devam edebilir.

Bir Ro- Ro gemisinin kaç adet tekerlekli araç alabileceği ise araçların hacmine ve uzunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. 100 metre ve 285 metre aralığında değişen gemilerin en küçük olanı 25 ve 30 tır taşımak için uygundur. Kısa süreli ancak sık seferler düzenlenmesi, bu gemiler sayesinde operasyon sırasının kısalmasını sağlar. Bu sayede şoförlerin yaşaması muhtemel olan vize sorunlarının ortaya çıkma ihtimali de azalır. Karayollarında görülen çok uzun gümrük sıraları, bu taşımacılık sisteminde olmamasından kaynaklı trafik sorunu neredeyse tamamen ortadan kalkar.

Ro- Ro taşıma yöntemini hangi lojistik firması ile tercih ettiğiniz de dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay olarak karşınıza çıkar. Aksi takdirde beklentilerinizi karşılayan hizmet kalitesi ile transfer gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır. Bu anlamda HRA Global Lojistik üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile yük ve eşyaların taşınmasına dair her türlü sorununuza akılcı çözümler sunan bir firmadır.

Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve müşteri odaklı bir çalışma prensibinin olması HRA Global’ı rakiplerinden hep bir adım öne taşır. Alanında uzman personellerle birlikte dış ticarette fark yaratmanızı sağlayan hizmet deneyimini yaşayabilmeniz için her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam ediyoruz. Sizde HRA Global Lojistik farkını yaşamak ve bu anlamda kalitenin sunduğu gönül rahatlığını hissetmek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Teklif Formu
Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%