Teklif Al

Dış ticarette uluslararası taşımacılık söz konusu olduğunda gemi yük taşımacılığı çok önemli bir rol oynadığı söylenebilir. Coğrafi konumu göz önünde bulundurulduğunda Türkiye bulunduğu bölge itibarıyla üç tarafı aynı anda denizle çevrili olmasından kaynaklı, sahip olduğu limanlarla gemi taşımacılığında hizmet yelpazesi çok geniş olan bir taşıma modu olarak karşınıza çıkar. Denizyolu taşımacılığında sık tercih edilen bu yöntem sayesinde transfere konu olan büyük miktarlarda yükün ve eşyaların transfer işlemleri limandan limana olmak üzere alanında uzman lojistik firmaları tarafından gerçekleştirilir. HRA Global Lojistik alanında tecrübeli uzman kadrosu ile parsiyel ve konteyner anlamında nitelikli hizmet sunarak dış ticarette çeşitli avantajlar elde etmenize yardımcı olur.

Uluslararası denizyolu taşımacılığı ile tonlarca ağırlığı olan yükleri ve parsiyel taşımacılıkla en küçük ebatlarda yükleri bile rahatlıkla taşımanız konusunda kolaylık sunar. Bu şekilde güvenilir bir şekilde farklı limanlara aktararak, aslında bir nevi denizyolu taşımacılığı dünyaya açılmasına fırsat tanır. Gemi yük taşımacılığı dış ticarette, diğer taşıma modlarıyla entegre edilen yapısı sayesinde çok sık bir şekilde tercih edilmektedir.

Gemi Yük Taşımacılığının Avantajları

Lojistik sektöründe birbirinden farklı birçok taşıma yöntemi bulunduğu ifade edilebilir. Karayolu, havayolu, demiryolu ve denizyolu taşımacılığı bu yöntemlerden en sık tercih edilenler olarak bilinir. Ülkemiz ise konum itibariyle denizyolu taşımacılığında çok önemli bir konumda yer alır. Ayrıca ülkemizde bulunan limanların altyapı ve teknolojik imkânlar açısından dünya standartlarının üzerinde hizmet vermesi, gemi yük taşımacılığının bu sektörde en sık tercih edilmesinin nedenleri arasındadır.

Gemi yük taşımacılığı sayesinde likit ürünlerden dökme yüklere kadar birçok ürün konteynerlerle taşınabilir ve neredeyse her ürünün transferi yapılabilir. Denizyolu taşımacılığının yük çeşitliliği ile birlikte birçok avantajı beraberinde gelir. Ayrıca uluslararası gemi yük taşımacılığı ile tonlarca ağırlıkta ürünlerin transferini tek seferde yapabilmek mümkün hale gelir. Bu taşıma modu, diğer taşıma yöntemleri ile kıyaslandığında daha fazla ürün taşıma alternatifi sunar. Lojistik sektöründe geniş acente ağıyla fark yaratan HRA Global Lojistik uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ile planlama sürecinde zaman kaybetmez iken diğer yandan iş planlamalarını aksatmadan uluslararası pazarlarda yer alma imkânı yaratır. Gemi yük taşımacılığı sayesinde dünyanın her yerine ürünleri gönderebilir ve dış ticarette rakiplerinizden bir adım öne çıkabilirsiniz. Bununla birlikte denizyolu ulaşımının sağladığı güvenli transfer yöntemi, işletmelerin beklenmedik ek masraflarla karşı karşıya kalmasının önüne geçen faktör haline gelir.

Denizyolu taşımacılığı birçok açıdan farklı avantaj kapıları aralayan önemli bir taşıma modudur. Bu avantajlardan en önemli olan ise diğer taşıma yöntemlerine göre denizyolu taşımacılığının çok daha az maliyetli olmasıdır. Bu taşımacılık modunda transfer fiyatlandırması; kullanılan taşıma yöntemine, ürünlerin özelliklerine ve planlanan mesafeye göre şekillenir. Ayrıca çok büyük miktarlarda yükler bu yöntem sayesinde tek seferde limandan limana nakledilebilir. Kırılma, zarar görme ya da kayıp riskine karşı, zarara neden olabilme ihtimali olan ürünlerin taşınması için tercih edilen en güvenilir yöntem gemi yük taşımacılığıdır. Ayrıca bu taşıma modu ile dünyanın her noktasında rahat bir ulaşım sağlanması mümkün hale gelir. Uluslararası taşımacılığın güvenilir bir yöntemi olan denizyolu taşımacılığı ile ülkeler arası sınır aşımı problemi hiçbir aşamada söz konusu bile değildir.

Gemi Yük Taşımacılığı Çeşitleri Nelerdir?

Denizyolu taşımacılığı çeşitleri, liner ve tramp olmak üzere iki farklı grup altında değerlendirilir. Bahsi geçen iki taşıma yöntemi de farklı açılardan avantaj elde etmeyi sağlar. Buna bağlı olarak bu iki yöntem şu şekilde ifade edilebilir:

  • Tramp Taşımacılık: Tramp taşımacılıkta en önemli kriter yükün direkt olarak kendisidir. Bu taşıma modunda en önemli hususlardan biri, geminin direkt olarak yükle doldurulmasıdır. Buna bağlı olarak yükün teslim tarihi ya da saat dilimi ön planda yer almaz. Bu yüzden gemiye aynı anda birden fazla firmanın sahip olduğu mallar yüklenerek taşıma işlemi gerçekleştirilmesi mümkündür. Geminin tamamı ya da büyük bir kısmının kereste, maden ya da kömür ile doldurulduğunda tramp taşımacılık için en ideal yöntem değerlendirilmiş olur. Ayrıca mevsimsel yüklerin taşınması konusunda da bu yöntem sık tercih edilir.
  • Liner Taşımacılık: Liner taşımacılıkta genellikle verilen hizmet yükten daha ön planda tutulur. Dolayısıyla bu taşımacılıkta gemilerin hareket ve varış saatleri, konumları bile çok daha önceden bellidir. Yük gemileri, rotalarında yer alan daha önce belirlenmiş limanlara uğrayarak yükleme ve boşaltma işlemlerini planlanan takvime göre gerçekleştirir. Bundan dolayı geminin dolup dolmaması bu yöntemde çok da önemli değildir. Tercih edilen yükler ise genellikle heterojen bir yapıya sahiptir.

Denizyolu taşımacılığı lojistik sektörünün ilk tarihlerinden beri ulaştırmanın en önemli bileşenlerinden birisi olarak hizmet vermeye devam eder. Bu taşıma modu iktisadi açıdan önemini korumaya devam ederken, geçmişten bugüne kadar kullanılan en etkili yöntem olarak dış ticaretle ilgilenen kurum ve kuruluşların avantaj sağlamasına olanak tanır. Bundan dolayı gemi yük taşımacılığının dış ticaretin ana damarı olarak görev aldığı ifade edilebilir.

Denizyolu taşımacılığında mal ve yükler denizler aracılığı ile gemiler aracılığı ile taşınır. Bu taşıma biçim sağladığı avantajlardan dolayı hem dünya genelinde hem de Türkiye’de önemli bir rol oynar. Genel olarak büyük miktarda mal ya da yük taşıma ihtiyacı olan şirketler için denizyolu taşımacılığı olmazsa olmazdır. Daha düşük maliyetle çok büyük hacimli mal ve yükler uzak mesafelere transfer edilebilir. Büyük gemilerin kullanılması, gemi yük taşımacılığı hizmetinde daha fazla mal yükleme fırsatı yaratırken, bu yöntemin dünya genelinde denizyolu taşımacılığı ile uluslararası ticaretin önemli bir kısmını oluşturduğunun bilinmesinde fayda vardır. Türkiye, gemi yük taşımacılığı konusunda konumundan dolayı stratejik bir bölgede yer alır. Boğazlar sayesinde önemli bir sektör haline gelen denizyolu taşımacılığı, ülkemizde hem ulusal hem de uluslararası ticarete denizyolu taşımacılığının ön plana çıkmasını sağlar.

Denizyolu taşımacılığının tercih edilmesinin en önemli nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sanayinin hammaddesini oluşturan mal ve yükler, denizyolu sayesinde tek seferde ve büyük hacimlerde taşınabilir. Bu açıdan bakıldığında denizyolu taşımacılığı diğer taşıma yöntemlerine göre daha az maliyet çıkarır,
  • Tek seferde yük taşınabilir olması, diğer taşımacılık yöntemlerine göre daha az enerji tüketimine neden olur. Bu durum hem maliyet anlamında hem de doğal kaynaklar açısından olumlu bir etki yaratır,
  • Uluslararası taşımacılık söz konusu olduğunda en güvenli lojistik türü her zaman için denizyolu taşımacılığı olmuştur. Karayolu ve havayolu taşımacılığında, ülkeler arası transfer yapılırken diğer ülkelerin karayolu ve havayolu sahalarının kullanılması gerektiğinden, bu durum zaman zaman istenmeyen gerginliklere neden olabilir. Bu durum ise genel olarak ticareti olumsuz etkilediğinden, denizyolu taşımacılığında ülkeler arası sınır aşımının olmaması büyük bir avantaj sağlar.
  • Gemi yük taşımacılığının değişken maliyetleri daha az olduğundan, karayolu ve demiryolu taşımacılığından çok daha ucuzdur. Özellikle yakıt tüketiminin daha az olması, yol masrafının daha aza inmesini sağlar.
  • Gelişmiş yükleme ve boşaltma teknikleri sayesinde, limanların yapısal özelliklerinden kaynaklı denizyolu taşımacılığı ile yapılan taşımacılıklar daha hızlı sonuçlanır.

Bu avantajlardan dolayı önümüzdeki yıllarda bu taşıma modunun daha çok rağbet göreceği ifade edilir. Bundan dolayı da mevcut olan büyüme hızının katlanarak artması kaçınılmazdır. Dolayısıyla her sektörde olduğu gibi denizyolu taşımacılığında da katma değerli hizmet üretmek sürdürülebilirlik ve rekabet anlamında firmaları son derece ileri taşıyabilir hale gelecektir.

Gemi Yük Taşımacılığında HRA Global Lojistik Farkı

Lojistik sektöründe taşımacılık yöntemleri, ticaret alanında şirket ve kurumların birçok avantaj elde etmesini sağlar. Bu yöntemleri kullanmak için tercih edilen lojistik firmasının kalitesi ve özellikle taşımacılık konusunda güvenilir hizmet vermesi bu nedenle son derece önemlidir. Birbirinden çeşitli taşıma yöntemleri ve gemi kiralama hizmeti ile rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başarmış olan HRA Global Lojistik, bu sektörde teknoloji ve ileri görüşlü çalışma prensibiyle alanında uzman kadrosu sayesinde farkını ortaya koymuştur.

Güvenilir ve kısa süre içerisinde mal ve yüklerin doğru bir şekilde transferini düzenleyen firmamız, lojistik konusunda her türlü sorununuza akılcı çözümler getirerek hem zamandan hem de nakitten tasarruf elde etmenizi sağlar. Sizde HRA Global Lojistik farkını deneyimlemek ve bu uzun yıllardan bu yana süregelen kalitenin sunduğu gönül rahatlığını firmamız sayesinde yaşamak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Söz konusu üst düzey kalite standartlarında hizmet vermek olduğunda HRA Global Lojistik sizinle olmaya devam ediyor.

Teklif Formu
Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%