Teklif Al

İntermodal taşımacılık, transfer işlemi gerçekleştirilirken taşıma şekli değişimi sırasında yük üzerinde herhangi bir işlem yapmadan birden fazla noktaya yükün birden faza taşıma modeli ile taşınma yöntemi olarak bilinir. İntermodal taşıma türünde, ürünler treylerden çıkarılmaya gerek duyulmaksızın direkt olarak bir taşıma modelinden diğerine geçmesi sağlanır. Bu taşıma türü için özel treyler çok aktif bir şekilde kullanılır.

İntermodal taşımacılık; verimli, zamanında ve düşük maliyetli olmasıyla dikkat çekerken, diğer yandan çevre dostu olması tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasında yer alır. Kullanıcılar bu avantajları kullanabilmek için intermodal taşımacılık yöntemini tercih ederek yükleri bir yerden diğerine taşır. Zamanında ulaşım sağlanan bu taşıma modunda trenler, tırlar ve yük gemileri taşımam modelleri olarak kullanılır.

HRA Global Lojistik bu anlamda taşımacılık sektöründe fark yaratmaya devam eder. Firma kapsamında aktif şekilde hayata geçirilen birçok taşıma modu bulunur. Taşıma entegrasyonuna hayat verirken, intermodal taşıma türü müşterilerin beklentilerini karşılayan bir çalışma sistemine sahiptir. Sürdürülebilir taşıma sisteminin çok önemli bir parçası olan intermodal taşımacılık, eşya ve yüklerin iki ya da daha fazla ulaşım aracı ile aynı taşıma kabı/aracı kullanılarak, taşıma türü değiştirildiği takdirde eşyanın kendisinin yeniden elleçlenmesi söz konusu olmadan hayata geçirilen bir taşıma türü olarak dikkat çeker.

İntermodal taşımacılık diğer yandan kombine taşımacılığın çok önemli bir parçası olduğundan bu anlamda temeli oluşturduğu ifade edilebilir. İntermodal taşımacılıkta demiryolu, denizyolu, karayolu, havayolu gibi türler sistemin entegre edilen temel bileşenlerini bir ara getirmektir. Bu sayede uygun taşıma modunun tercih edilmesinden sonra güvenlik, hız ve maliyet optimizasyonu sağlanırken taşımacılık hayata geçirilir.

İntermodal Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Taşımacılık sektörünün neredeyse tüm türlerini içerisinde barındıran bir taşıma yöntemi olarak karşınıza çıkan intermodal taşımacılık türünde işlemler karayolu taşımacılığından itibaren başlar. Bu noktada ürün sevkiyatı karayolu sayesinde başlasa bile belli bir süre bu şekilde yol aldıktan sonra, uygun koşullar sağlandığında taşımacılık yolculuğu denizyolu ile devam etmeye başlar.

Eğer bu noktada demiryolu taşımacılığı kullanmak mümkün değilse, havayolu taşımacılığı araçları ya da denizyolu araçları kullanılarak yüklerin gideceği varış noktasına doğru ilerlemesi devam ettirilir. İntermodal taşıma sisteminde vagon, tren, konteyner, trey gibi araçlar kullanılarak ürünlerin sevkiyat işlemi tamamlanır. İntermodal taşıma yönteminin gerçekleştirilmesinden biri de karayolu sevkiyatı sayesinde limanlara getirilmesi ve yüklerin bu noktada gemilere yüklenmesi ile devam eder.

Sonrasında bu yükler belirlenen limana vardığında bir trene aktarılarak varış noktasına götürülmesi sağlanır. Bu şekilde intermodal taşıma türünü aktif bir şekilde kullanarak farklı ülkelere istenilen yüklerin ulaştırılması mümkün hale gelir.

İntermodal Taşımacılık Avantajları Nelerdir?

İntermodal taşımacılığın, lojistikte yük transfer etmek isteyen müşteriler için sağladığı avantajlı özellikler başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • İntermodal taşımacılıkta eşya ve yüklerin süreç içerisinde yeniden elleçlenmeye maruz kalmasının önüne geçilmesini hedefleyen bir çalışma prensibi söz konusudur,
  • Bu taşıma modunun en ön plana çıkan özellikleri modlar arasındaki ekipmanın serbest değişiminin sorunsuz yapılabilmesidir. Herhangi bir kamyonun bir konteyner parçası, bir uçak içerisinde taşınabilir ya da demiryolu aracı denizyolu taşımacılığı için rahatlıkla kullanılabilir.
  • İntermodal taşımacılıkta söz konusu yükler içerisinde bulunduğu taşıma ünitesinden başka bir üniteye aktarılmazlar,
  • İntermodal taşımacılıkta, yükleme ile varış adresi arasında kullanılması planlanan farklı taşıma modları için, birden fazla taşıyıcı ve taşıma sözleşmesi yapılması gerekir. Bu sözleşmeler iki tarafı ve yükleri güvence altında tuttuğundan beraberinde birçok avantajı getirdiği söylenebilir.
  • Birden fazla taşımacı firma, bu taşıma sürecinden sorumlu kabul edilir.
  • Ayrıca denizyolu, demiryolu ve karayolu kombinasyonu yapılarak yükün istenilen varış noktasına sorunsuz bir şekilde ulaşması sağlanabilir.

HRA Global Lojistik ile İntermodal Taşımacılıkta Güvenli Bir Deneyim

HRA Global Lojistik tarafından verilen nitelikli hizmet ile bu taşımacılık yöntemlerinin hepsinin bir araya gelmesi mümkün hale gelir. İntermodal taşıma türü diğer taşımacılık yöntemlerinin aksine, müşteri için sağladığı avantajlar ile ön plana çıkar. İntermodal taşımacılığın sağladığı en önemli avantajın kaynakların ve zamanın verimli bir şekilde kullanılmasını sağladığının bilinmesinde fayda vardır. Ülkemizin herhangi bir noktasından yüklenen yükler, bu taşıma türü sayesinde dünyanın öteki ucuna dahi rahatlıkla gönderilebilir. Bunun temel sebebi ise intermodal taşımacılıkta demiryolu, karayolu ve denizyolunun bütün imkânlarının kullanılarak taşıma işlemlerinin gerçekleşmesidir.

Ayrıca çok daha düşük maliyetli ve hızlı bir yöntem olması da bu yöntemin aktif şekilde kullanılmasını sağlar. Çok daha az maliyeti olmasına rağmen, yüksek performansın bir araya geldiği bu taşıma yöntemi ile yükleri dünyanın bir ucundan diğer ucuna en etkili şekilde gönderme imkanından faydalanabilirsiniz.

İntermodal taşımacılık Türkiye’de çok hızlı şekilde yaygın hale gelen bir taşıma türüdür. İntermodal taşımacılık denildiğinde ilk akla gelen firma olan HRA Global Lojistik ise bu anlamda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile beklentilerinizi karşılar. Firmamız sahip olduğu teknik donanımın yanı sıra, bünyesinde çalışmalarını sürdüren alanında uzman personeller ile yüklerin treylere yüklenmesinden demiryolu ve denizyolu sevkiyatları esnasında araç değiştirme işlemine kadar tüm aşamaları en yakından takip ederek, güvenilir ve kaliteli bir hizmet ile müşteri memnuniyetini hedefler.

Taşımacılık sektöründe tercih edilen bazı yöntemleri çevre dostu olmasından kaynaklı diğer yöntemlere göre çok daha fazla rağbet görmektedir. İntermodal taşımacılık yöntemi de bu nedenle bütün taşıma türleri arasında çevreye karşı en duyarlı yöntemlerin başında yer alır. İntermodal taşımacılığın en dikkat çeken özelliği karbon salınımını %80 oranda azaltabilir olmasıdır. Öyle ki karayolu taşımacılığı ile kıyaslandığında daha ekolojik olan bu yöntem sayesinde hava kirliliği oranı da çok daha azalmaktadır. Ayrıca intermodal taşımacılığın doğaya sağladığı en önemli faydalardan birisi de binlerde hektar büyüklüğe sahip olan ormanları yok olmaktan kurtarıyor olabilmesidir. Çevre dostu bir yöntem olan intermodal taşıma türünü kullanarak Avrupa, Ortadoğu ve diğer tüm ülkelere yükleri gönderebilir ya da almak için intermodal taşıma yöntemini tercih edebilirsiniz.

Taşımacılık yöntemleri arasında bulunan intermodal taşımacılık, farklı taşıma türlerinin bir araya gelerek tamamlanan bir sevkiyat yöntemidir. Firma olarak yüklerinizi yükleme noktasından treylere yükleyerek demiryolu ise ilk istasyona, denizyolu söz konusu ise direkt olarak limana götürüyoruz. Sonrasında ise yüklerde herhangi bir değişiklik yapmadan vagonlara ya da gemiye yükleyerek varış istasyon limanına götürülmesini sağlıyoruz. Varış istasyonu ya da limandan yükleri alarak tekrar treylere yüklüyor ve teslimat adresine götürülmesini sağlıyoruz. HRA Global Lojistik olarak tüm bu işlemleri büyük bir özenle ve titizlikle yaparken, öncelikli olarak müşteri memnuniyetini hedeflediğiniz için kaliteli hizmet anlayışından ödün vermeden, bu sayede her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam ediyoruz.

İntermodal taşımacılık özellikle Avrupa kıtasında son dönemlerde çok fazla tercih edilir. Türkiye’den Avrupa kıtasına yapılacak olan tüm yük sevkiyatları için ayrı ayrı denizyolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı ya da demiryolu taşımacılığı seçeneklerini kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak özellikle de denizyolu ve demiryolu ile sadece belirli yerlere sevkiyat yapabileceğiniz için intermodal taşıma türünü tercih ederek sevkiyat noktasına kadar araç değişimi imkanından faydalanabilirsiniz. İntermodal taşıma türü ile Türkiye- Avrupa arasında yapabileceğiniz sevkiyatlarda etkin şekilde rol oynayan taşıma yöntemlerini değerlendirmek için HRA Global Lojistik ile iletişime geçebilirsiniz.

HRA Global Lojistik gerek teknik donanımlar, gerekse alanında uzman ekiplerin uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi olsun sevkiyatların her aşamasında sizlere en kaliteli ve güvenilir hizmeti vermek için çalışır. Bundan dolayı sevkiyatın her aşamasında uzman ekiplerimizin teknik desteğinden faydalanabilirsiniz. Anlık destek hizmeti sayesinde rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başaran firmamız, müşterilerine daha iyi bir hizmet sunabilmek için farklı taşıma yöntemlerini en etkin şekilde kullanarak süreci sorunsuz bir şekilde tamamlamayı hedefler. Sizde bu anlamda lojistikte yaşanması muhtemel sorunlarınıza akılcı çözümler sunan HRA Global Lojistik kalitesini deneyimlemek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Formu
Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%