Sea Waybill, denizyolu taşımacılığında bir tür taşıma senedi olarak bilinir ve kelime anlamı karşılığı denizyolu irsaliyesidir. Bu belge, ciro edilemez taşıma senedi olarak denizyolu taşımalarında kullanılan bir belge olup, taşıyıcı firmanın düzenlediği orijinal bir konşimento çeşididir. Söz konusu belgede malzemenin taşındığını gösteren bilgiler yer alır ve varış limanında acenteye teslimi gerekmeyen, ithalatçı müşterilerin güvenilir ve bir süredir çalışılan belge olması taşıyıcı için sorun teşkil etmeyecek şekilde düzenlenir.

sea-waybill-konsimento-nedir.jpg

Lojistikte çok önemli bir yere sahip olan çoklu taşıma sistemi, kendi içerisinde yer alan içinde farklı belgelendirmelerle karşınıza çıkar. Karayolu ve havayolu taşımacılığının belgelendirme sistemi birbiriyle aynı olmadığı gibi, denizyolu taşımacılığının işlem belgeleri de birbirinden farklı olarak uygulanır.

Dış ticarete malların teslimine kadar olan süreç iki taraf için de son derece önemlidir. Bu yüzden taşıyıcı firmanın düzenlemesi gereken bazı gerekli belgeler vardır. Düzenlenen konşimento, yükleyen firmanın yazılı beyanı gereğince bilgilerin yer aldığı yükleyici, alıcı ve diğer her bilginin bulunduğu kıymetli bir evrak niteliği taşır. Gemiye yüklenen malların taşıyıcıdan teslim alındığını, gönderen ve alıcı firmanın isimlerinin yer aldığı bu söz konusu belge hukuki olarak da geçerlidir. Dolayısıyla konşimentolar uygulaması zorunlu kılınan evraklar arasında yer alan ve taşıyıcı ile müşterinin taşımalarda kullanılan mallarının detaylarını kayıt altında tuttukları bir belgedir.

Günümüz denizyolu ulaşımı söz konusu olduğunda, evraklardan daha önce ulaşan deniz gemileri olduğunu göz önünde bulundurmak gerekirse, bu evrakların geminin limana gitmesinden daha sonra limana ulaşması ek masraflara yol açtığı söylenebilir. Bu yüzden denizyolu taşımacılığında işlerin daha hızlı ilerlemesi ve ek masrafların ortaya çıkmaması için kıymetli evraklar kullanılması konusunda konşimentoların payı son derece büyüktür. Sea Waybill Konşimento, bu anlamda devreye giren ve her iki taraf içinde zaman ve maddi kazanım sağlamasına neden olan önemli bir sistem olarak dikkat çeker.

Sea Waybill Konşimentonun Sağladığı Avantajlar

Günümüz ulaşımına bakıldığında, konteyner gemilerinin hızlandırılması ve bahsi geçen evraklardan daha önce yükleme limanına ulaşması ile evrak eksikliğinin oluşmasına ve bazı sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Geçici bir belge görevi gören ve işlemlerin hızlanmasını sağlayan belgeler ile tarafların işlerini kolaylaştırmak artık mümkün hale gelmiştir. Sea Waybill bu anlamda ulaştırma süresinin kısa olması sebebiyle denizyolu taşımacılığında sorunların ortaya çıkmasını engelleyen gelişmiş bir seçenektir.

Sea Waybill, gönderici tarafından bahsi geçen kargonun bir an önce serbest bırakılmasına karar verildiği süreçlerde kullanılır. Bu belge, esasında malların söz konusu belgede adı geçen kişiye teslim edilebileceği ve navlun talep etmek amacıyla basılan bir belge (orijinal konşimento) kullanmak yerine, yük konteynerinin varış limanında vakit kaybetmeden çekilebilmesi için alıcının kimlik bilgilerini doğrulmasının yeterli olabileceğini ifade eder. Ayrıca Sea Waybill konşimento, bir kanıt niteliği taşır ve mallara mülkiyet hakkı verme yetkisi yoktur.

Mallar konteynere yüklendikten sonra, taşıma senedi olarak gönderici referans kullanılır ve yalnızca bir Sea Waybill görüntüsü alır. Dolayısıyla bu aşamada sonra ne ithalatçı firma nede gönderici, taşıyıcıya herhangi bir belge göstermek mecburiyetinde değildir. Bu sayede kargo limana geldiği an çekilmekte özgürdür.

Orijinal konşimento ve Sea Waybill, malların yurtdışı ve yurtiçi denizyolu taşımacılığına aktif şekilde kullanılan iki ana belge olarak bilinir. Bu belgeleri yerinde ve doğru zamanda kullanmak bazı zamanlarda kafa karıştırıcı olabilir. Her iki belgenin de çok önemli işlevinin olduğu firmalar tarafından unutulmamalıdır.

Sea Waybill, malların teslim alındığının ve bu mallara ait bir taşıma sözleşmesinin bulunduğuna dair önemli bir ispat niteliği taşıyan belgedir. Orijinal konşimento ise malların taşınması, teslim alınma sözleşmesi olarak bilinirken, diğer yandan o malın mülkiyetini sağladığını ifade eden bir tapu belgesi olarak uygulanır.

Sea Waybill Konşimento Hizmeti HRA Global Lojistik’te

Sea Waybill konşimento hizmeti, denizyolu taşımacılığı söz konusu olduğunda çok önemli bir yere sahiptir. Dış ticarette tarafların her türlü çıkarının korunması ve hizmet alanında üst düzey verimlilik her bakımdan güvenilir bir denizyolu taşımacılığı için gereklidir. Bu yüzden söz konusu Sea Waybill konşimento belgesi ve daha birçok taşıma belgesi için gerekli düzenlemeleri sizin adınıza büyük bir titizlikle düzenleyecek profesyonel bir lojistik firmasıyla işbirliği içerisinde olmak büyük fayda sağlayacaktır.

Hizmet alınan firma güvenilirliği, denizyolu taşımacılığında tarafların daha güvenli ve rahat şekilde çalışmasını sağlayarak prestij açısından fayda sağlayan önemli bir faktördür. Bu anlamda HRA Global Lojistik, ilgili belge düzenlemeleri konusunda birçok avantaj elde etmenizi sağlayan, hayatınızı kolaylaştıran son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Mal ve her türlü yük taşımacılığında sizin adınıza gerekli ithalat ve ihracat düzenlemelerini gerçekleştiren firmamız, tüm bu uygulamaları büyük bir özveri ile sorunsuz şekilde yürüterek beklentilerinize karşılık niteliği taşıyan lojistik hizmetini alabilmeniz için her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir.

Firma olarak çalışma prensibimiz, denizyolu taşımacılığında malların varış limanına güvenilir bir şekilde ulaşana kadar gerekli her türlü işlemi ve bununla birlikte dış ticarette ortaya çıkması muhtemel olan ek masrafları minimum seviyeye çekecek uygulamaları düzenlemektir.  Bundan dolayı sorunlarınıza akılcı çözümler sunarken, müşteri memnuniyetini en ön planda tutarak hizmet vermeye devam ediyoruz.

İstek ve ihtiyaçlarınız HRA Global Lojistik için son derece önemli olduğundan, bu istek ve ihtiyaçları en doğru şekilde analiz ediyor ve bu doğrultuda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Yük ve mallarınızı en güvenli şekilde transfer ederken uzman ekibimizle gereken analizleri yaparak üst düzey standartlarda hizmet alabilmeniz için HRA Global Lojistik her an sizinle olmaya devam ediyor. Sizde kaliteli hizmet deneyimini bizzat yaşamak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%