Denizyolu taşımacılığında kullanılan taşıma belgeleri konşimento olarak bilinir. Bu belgeler, uygulamada sahip oldukları farklı özellikler sebebiyle farklı isimlerde konşimento çeşidi olarak karşınıza çıkar. Master Bill of Landing olarak düzenlenen konşimento çeşidinin sağladığı birçok avantajlı özelliği sayesinde dış ticaret açısından çok önemli bir yeri vardır.

master-bill-of-lading-mbl-nedir.jpg

Master Bill of Lading, Türkçe ’de ana konşimento ya da hat konşimentosu olarak da isimlendirilir. Uluslararası deniz yolu ticaretinde çoğunluk olarak konteyner taşımacılığı şekline yer verilir. Dünya genelinde ise konteyner taşımacılığı yapan çok büyük amatör firmalar bulunur. Söz konusu olan bu büyük firmalar, genel olarak kendilerine ait olan konteyner gemileri ile taşımacılık işlemlerini yürütür. Bir ihracatçı firma, eğer konteyner taşıyıcı olan nakliyeciler arasından biriyle taşıma işlemi yapmak isterse, taşıyıcı firmanın birlikte çalıştığı firmanın acentesi ile iletişime geçerek nakliyeye dair organizasyonu yapması gerekir.

Yapılan bu nakliye organizasyonu sonucunda, konteyner yükleme yapılan geminin yükleme limanından ayrılmasının üzerine, konteyner taşıyıcı firması tarafından ihracatçıya, acentesi tarafından imzalanan bir konşimento ibraz etmesi gerekir. Söz konusu olan bu konşimento, taşıyıcı acentesi tarafından taşıyıcı firma adına imzalandığından dolayı, taşıyıcı firmanın matbu konşimento formunda basıldığı için, taşıyıcı firma sorumluluğunda tanzim edilmiş anlamına gelir. Tam olarak bu şekilde direkt olarak taşıyıcı ve taşıyıcı acentesi tarafından basılan konşimento çeşitlerine ‘’Master Bill of Lading’’, Türkçe ‘de ise ‘’Hat Konşimentosu’’ ya da ‘’ Ana Konşimento’’ ismi verilmektedir.

Bu konşimento çeşidi, dış ticaret söz konusu olduğunda taşıyıcıları taşıma ile alakalı olarak direkt sorumluluk altına aldığı için en doğru ve en güvenilir konşimento olarak kabul edilir. Bu nedenle akreditifli işlemler için bankalar mutlaka hat konşimentosu ibrazı istemektedir.

Taşıma işleri komisyoncular, denizyolu taşıma yöntemlerinde yaygın bir şekilde alıcı ve göndericiyi tanımlayan kendi konşimento çeşitlerini (House Bill of Lading/ Ara Konşimento) düzenlemektedir. Bu gibi durumlarda, taşıma işlemleri komisyoncusu ana konşimento için (Master Bill of Lading) alıcı-gönderici olarak tanımlanır.

Master Bill of Lading Özellikleri Nelerdir?

Hat Konşimentosu olarak bilinen Master Bill of Lading özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gönderici, genel olarak gemi işletmeyen taşımacılık şirket, freight forwarder tarafından ya da gönderici ait acente olmaktadır.
  • Alıcı ise genel olarak varış yerinde bulunan acente ya da onun ortakları, gemi işletmeyen taşımacılık şirketi ya da freight forwarderlar olmaktadır.
  • Alıcı kişinin belirtilen adresi yine asıl alıcı olan kişinin bulunduğu adres olarak belirtilebilir.

House Bill of Lading ile Master Bill of Lading’de gönderici, alıcı ve adres konusunda değişiklik söz konusu olmasına rağmen; yük tanımı, konteyner sayısı, geminin sefer numarası, yükün ölçüsü ve ağırlığı aynı olmaktadır. Bahsi geçen bu özelliklerde herhangi bir değişikliğin söz konusu olması hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir.

Akreditifte olan satışlar için aksi bir durum belirtilmediği ya da belli yerlere ibraz edilmediği sürece House Bill of Lading, aynın zamanda devredilebilir bir belge ve ciro olarak kullanım için uygundur. Ancak bu konşimentoyu devredilebilir bir belge olarak kullanırken dikkatli olunması tavsiye edilir. Çünkü House Bill of Lading ve Master Bill of Lading aynı şekilde karşı tarafa gönderildiği zaman, aynı kargo için iki çeşit kuruluş tarafından teslim edilen iki set konşimentonun söz konusu olduğunu gösterir. Bu durum istenmeyen olumsuz durumlara neden olabileceğinden dikkat etmekte fayda vardır.

Komple bir konteyner yüklemesi yapılması gerektiği takdirde, yani parsiyel olarak bir yükleme olmadığı zamanlarda, Master Bill of Lading ve House Bill of Lading birlikte hazırlanmalıdır. Bu da gönderici ve alıcı, alıcının adres bilgileri hariç iki konşimentonun birbirinin aynısı olacak şekilde hazırlandığını gösterir.

Lojistik, bir ürünü kaynağından en son tüketiciye kadar olan tedarik zincirinin planlanarak uygulanması ve sonrasında kontrol edilmesi anlamında gelen bir kompleks süreç olduğundan, bu süreç içerisinde birçok belge ve prosedürünün kullanılması güvenilir bir transfer açısından çok önemli bir yere sahiptir. Konşimento da bu lojistik sürecinde aktif şekilde kullanılan en önemli belgeler arasında yer alır.

Taşıma sırasında kullanılan konşimento ile taşıyıcının ve teslimatı yapılacak olan alıcını haklarını ve sorumluluklarını tanımlamak mümkün hale gelir. Bu belge ile taşıma sözleşmesinin bir kanıtı olarak kullanmak ve taşıma işlemi sırasında ortaya çıkması muhtemel olan sorunların önüne geçmek çok daha kolaydır. Bu belge, aynı zamanda gönderilen mal ve yüklerin varış noktasına ulaşarak alıcı kişiye sorunsuz bir şekilde teslim edildiğinde bir ispatıdır. Konşimento düzenleyerek ticarette taraflar arasındaki güveni oluşturmak ve riskleri en aza indirmek mümkündür. Bu nedenle her iki konşimento türü de ihracat ve ithalatla ilgili olarak vazgeçilmez olan bir role sahip denilebilir.

Yükleme talimatını doğru bir şekilde vermek, lojistik sürecinin en önemli parçası olarak kabul edilir. Bu konşimento belgesi ile malların en doğru şekilde taşınmasını ve adresine teslim edilmesini sağlama işlemini çok büyük ölçüde kolaylaştırır. Ayrıca kullanılan konşimento belgesi, yük sahibinin hakları ile taşıyıcını sahip olduğu sorumlulukları belirleme konusunda başarılıdır. Kullanılan yükleme talimatı belgesi lojistik sürecine dair birçok farklı taraf arasında iletişim kurmayı kolaylaştırırken, diğer yandan yükün daha doğru bir şekilde taşınmasını sağlayan önemli bir faktördür.

Lojistik Sorunlarına Etkili Çözümler HRA Global Lojistik’te

Düzenlenen konşimento belgesi, lojistik sürecinin en başından en sonuna kadar ticari hayatı olan kişi ve firmalar için birçok avantajı beraberinde getirir. Bu avantajlardan faydalanmak ve güvenilir bir transfer süreci ile ticari alanda işletmenize nitelikli bir süreç deneyimi yaşatmak için bu konşimentoları eksiksiz bir şekilde düzenlemek ve iki tarafı koruyan bilgileri eksiksiz şekilde konşimentoya dahil etmek çok önemlidir. Bunun için konşimento belgelerini sizin adınıza düzenlenen bir lojistik firmasıyla işbirliği içerisinde çalışmak çok doğru bir seçim olacaktır.

Bu anlamda HRA Global Lojistik aradığınız üst düzey kalite standartlarına sahip hizmet anlayışını benimseyen, bu konuda sektörde iz bırakan işlere imza atan son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Malların transfer sürecine en yakından hâkim olarak gerekli belge düzenlemelerini büyük bir özveriyle hazırlayan ve bundan dolayı zamandan, nakitten tasarruf elde etmenizi sağlayan firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır. Sürece hâkim olarak sorunlarınıza akılcı çözümler sunarken, kaliteli ve güvenilir hizmeti lojistik sektörü içerisinde deneyimleyebilmek için her geçen gün kendimizi geliştirerek büyümeye devam ediyoruz. Sizde işletmeniz için ticari bir nitelikli dokunuş ile daha sağlam adımlar atmak için web sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak hemen bize ulaşabilir ve HRA Global Lojistiğin sunduğu gönül rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%