HS kodu, dünya çapında 200'den fazla ülkelerin gümrüklerinde kullanılan malların tanımlanması ve kodlanması sistemidir. GTİP kodunun ne olduğunu ve gümrükte nasıl işlediğini, eşyanın nasıl sınıflandırıldığını ve sevkiyat belgelerinde harmonize kodun doğru beyan edilmesinin ne kadar önemli olduğunu bilmek son derece önemli olmaktadır. Bu konuda HRA Global Lojistik en deneyimli ekibi ve en son bilgi kaynakları ile en doğru hizmeti sağlamaktadır.

HS Kodu Nedir?

HS kodu; ticari malların sınıflandırma sistemidir ve tanımlarını uluslararası düzeyde tek tip hale getiren Dünya Gümrük Örgütü (WCO) tarafından geliştirilen uluslararası bir ürün terminolojisidir. Ürünleri doğru bir şekilde tanımlamanıza ve gümrük tarifelerini ve bunlara uygulanan kuralları kontrol etmenizi sağlar.

hs-code-gtip-nedir.jpg

HS Kodu İşlevleri

Genel olarak, HRA Global Lojistik gümrük işlemlerinde; eşyalar beyanname kapsamında kodlar üzerinden işlem görmektedir. Farklı terminolojilerin ve sistemlerin neden olduğu karışıklığı azaltarak ürünler uluslararası düzeyde benzersiz bir şekilde sınıflandırılmaktadır. Tek bir sınıflandırma ile gümrük belgelerinin derlenmesi kolaylaşır. Aynı zamanda gümrük vergilerini belirleyen, oranlar ve düzenlemeler de kolayca uygulanır. Tek bir ürün olarak farklı kodlara sahip olmak, her ülkenin yasaklanmış veya kısıtlanmış kategorilerini tanımlamayı, gümrük vergilerini, güvenlik standartlarını, ithalat kotalarını ve KDV gibi diğer mali vergilerin uygulanmasını mümkün kılar. Aynı zamanda tek bir sınıflandırmaya sahip olmak, uluslararası pazarların ticari eğilimleri ve dinamikleri hakkında bilgi edinmenizi sağlar ve küresel düzeyde belirli ürünlerin arz ve talebine ilişkin pazar araştırması için yararlıdır.

GTİP Kodu Gümrükte Nasıl İşlev Görür?

Genelde HRA Global Lojistik gümrük işlemlerinde gümrük makamları, gtip kodu tanımlamaları sadece hangi malların sevk edildiğini belirlemek için kullanmaz, aynı zamanda bunları ilgili gümrük vergileri, vergiler ve düzenlemeleri uygulamak için de kullanır. Hükümetler ayrıca küresel ticaret istatistiklerini toplamak ve tarifeler oluşturmak için HS kodlarını kullanır. Özel şirketler, malları izlemek, ticaret politikaları geliştirmek ve savunmak, trafik ve ulaşım ile ilgili istatistikleri toplamak ve fiyatları izlemek için aynı sistemi kullanırlar. Aynı zamanda gümrük tarife sistemlerinde de hs code son derece önemli ve belirleyici bir rol üstlenmektedir.

Uluslararası düzeyde, malları sınıflandırmak için üç bölüme ayrılan altı basamaklı bir kod sistemi kullanılır. HS-6 haneli seviyeye kadar tüm ülkeler ürünleri aynı şekilde sınıflandırır.

Devlete ticaretle ilgili önemli verileri sağlamanın yanı sıra, mallarınızın doğru sınıflandırılması Gümrük Kanunu'nun 154. Maddesi uyarınca yasal bir gerekliliktir.

Gtip Kodu Nasıl Belirlenir?

Mallarınızın gümrük tarafından olabildiğince hızlı ve sorunsuz bir şekilde işlenmesini sağlamaya yardımcı olmak için, HRA Global Lojistik elemanlarına en başından itibaren tüm doğru bilgileri vermeniz önemlidir. Her durumda, bu bilgiler şunları içermelidir:

  • Miktarları içeren paketleme listesi: her öğe için net ve brüt ağırlıklar yer almalıdır. (belirli malların ayrıca dahil edilmesi gereken belirli 'ölçü birimleri' vardır, örneğin alkol litre olarak beyan edilir, yeni giysiler parça olarak beyan edilir, ayakkabılar çift olarak beyan edilir, yer karoları Metre Kare ile beyan edilir, vb.)
  • Taşıma belgeleri, yani havayolu konşimentosu ticari faturalardır. Bunun, ithal ettiğiniz malların doğru ve ayrıntılı açıklamalarını içermesi gerekir.
  • Ayakkabı, buzdolabı veya gömlek gibi genel tanımlamalar, komisyoncunuzun malları doğru bir şekilde sınıflandırma görevini tamamlamasına izin vermek için yeterli değildir. Ve bazı durumlarda eşyanın niteliğine göre başka izinler veya lisanslar gerekebilir.

Gtip Kodu Özellikleri

Farklı GTİP kodlarına sahip eşya grubu, yapıldıkları malzemeye bağlı olmaktadır. Bazı durumlarda, malların hangi malzemeden yapıldığının dikkate alınması önemlidir. Örneğin spor ayakkabı, un, halı, çakmak gibi açıklamaları yeterli düşünebilirsiniz ama öyle değil. Aşağıda, jenerik olarak tanımlanan ürünlerin bileşimlerine veya neyden yapıldıklarına göre nasıl farklı şekilde sınıflandırılabileceğini vurgulayan bazı gtip kodları bulunmaktadır.

İki veya daha fazla çeşidi olan mallar, doğru GTİP Kodunu tanımlayabilmeniz için tüm özellikleri gerektirir. Bu tür ayrıntılar ticari faturanızda zaten bulunmalıdır. Bazı durumlarda, gerektiğinde internet yoluyla ek bilgileri belirlemelerine yardımcı olacağından, HRA Global Lojistik marka adlarının veya parça numaralarının ayrıntılarını vermeniz de yararlı olabilir.

Gtip Kodu Numarası Nedir?

GTİP kodunun ilk altı hanesi, üye ülkeler arasında uyumlaştırılmış eşya sınıflandırmasını gösteriyorsa, yedinci haneden itibaren de gümrük birliği bölgesine giriyor. Uyumlaştırılmış sisteme katılan tüm ülkelerde, her bir GTİP kodu tek tip olarak aynı eşya kategorisini tanımlar. Uyumlaştırılmış kodun 6 numarası vardır. HRA Global Lojistik uygulamasında, GTİP kodu, her mal türüne benzersiz bir kod atayan bir tablodan belirlenir. 6 haneden oluşan bu numaralandırma HRA Global Lojistik kapsamında hem ithalat hem de ihracat için uluslararası taşımalarda kullanılmaktadır.

Gtip Kodunun Gümrükteki Önemi

Yurt dışına gönderim yapacaksanız ya da gelecekte yapmayı planlıyorsanız, göndereceğiniz ürünün HS kodunu iyi bir şekilde bilmeli ve gümrük formlarına girmelisiniz, aksi takdirde paketiniz gümrükte bloke edilir ve ardından geri gönderilir. Bu konuda HRA Global Lojistik uzman ekibi ile en doğru işlemi en uygun belgeler ile yapmaktadır. Son derece önemli olan gtip kodu malların gümrük tarafından sınıflandırılması için gerekli olan evrensel bir sayısal koddur.

Gtip Kodunun Faydaları

HS kodu sayesinde, mallar gümrük makamları tarafından kontrol edilir ve tanınır ve daha sonra doğru gümrük vergisi uygulanır. Bu nedenle, her eşya türü için bir GTİP kodu vardır. Canlı hayvanlar, kadın ayakkabıları, tahta, taşlar, et, tarım ürünleri vb. Hemen hemen tüm dünyada bilinen ve benimsenen bu numaralandırma, ne tür bir eşya ile uğraştığınızı hemen anlamanızı ve buna bağlı olarak ilgili gümrük tarifelerini uygulamanızı sağlar. Bu konuda HRA Global Lojistik en doğru gtip kodu ile en uygun gümrük işlemlerini gerçekleştirmektedir.

HS Kodu Ne İçin Uygulanır?

Eşyanın tanımlanmasına izin vermesine ek olarak, GTİP kodu aşağıdakiler için gereklidir:

  • Malları sevk etmek ve teslim almak için ödenecek gümrük oranını hesaplamak, KDV veya sınır ek ücretleri gibi diğer vergi önlemlerini uygulamak, eşyanın cinsine uygulanan ticaret politikası tedbirlerini ve olası kısıtlamaları sağlamak.
  • HS kodu sayesinde, gümrük idaresinin belirli bir üründen belirli bir süre içinde belirli bir duruma giren veya çıkan birim miktarını takip etmesi mümkündür.
  • Bu kodlar daha sonra ekonomik düzeyde uluslararası ticaretin miktarını ve değerini hesaplamak ve tüketici alışkanlıklarını izlemek için de kullanılmaktadır.
  • Genel olarak bakıldığı zaman HRA Global Lojistik hizmetleri kapsamında gtip kodu pek çok farklı noktada çok önemli durum ya da hesaplamaları ifade etmektedir.
Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%