House Bill of Lading, Türkçe karşılığı ‘’ara konşimento’’ olan ve Freight forwarder firmasının kendi formuna, yine aynı söz konusu firmanın taşımacılıkta kullanılan önemli bilgilerinin ve taşıma sözleşmesi koşullarının yer aldığı bilinen çok önemli bir taşıma belgedir. Dış ticarette ve lojistik söz konusu olduğunda kabul edilen malların alıcısına teslimine kadar olan süreçte malların güvenliğini sağlamak ve alıcı ve gönderici arasındaki bilgileri kayıt altında tutmak çok önemli bir şarttır. İki tarafı aynı anda koruyan denizyolu taşımacılığında ve havayolu taşımacılığında konşimentoların bu nedenle olmazsa olmaz bir yere sahiptir.

house-bill-of-lading-hbl.jpg

Lojistik sektörü olarak bakıldığında, bir taşıma senedi olarak görev alan konşimento, üzerinde alıcı, yükleyici ve ihbar merciinin bilgilerini başta olmak üzere dış ticaretle alakalı birçok önemli bilginin yer aldığı kıymetli evraklar arasında yer alır. Malları kabul ettiği andan itibaren varış noktasına kadar olan ki süreçte bir nevi taraflar arası kabul edilen bir sözleşme niteliği taşıyan bu evrak, malları teslim alır almaz teslim edilene kadar nakliye firması tarafından ihracatçı firmaya gönderilir. Bir konşimento taşıyıcı firma tarafından hazırlanır ve alıcı, gönderici ve taşıyıcıya verilmek üzere en az 3 tane asıl belge düzenlenmesi gerekir. Aynı konşimento birden fazla düzenlendiğinde, her bir konşimentoya konşimento nüshası denilmesi gerekir.

Uluslararası taşımacılıkta kullanılan, sahip oldukları ya da kiraladıkları taşıma araçları sayesinde taşımacılık yapan firmaların ismi gerçek taşıyıcı olarak nitelendirilir. Konteyner taşımacılığı yapan bir firmanın, doğrudan hizmet verdiği müşterilerine, acentaları aracılığı ile konşimento kesmesi gerekir. Bu gibi konşimento çeşitlerine yükleyici olan firma, doğrudan ihracatı yapan firma olmaktadır. Bazı durumlarda ise ihracatçılar direkt olarak gemi sahipleriyle çalışmayı tercih ettiklerinden dolayı, freight forwarder olarak adlandırılan yük komisyoncuları ile aralarında bir taşıma sözleşmesi gerçekleştirirler.

Yük komisyoncuları, herhangi bir taşıma aracına sahip olmadıkları halde, komisyonla taşıma hizmet, sunan firmalar olarak karşınıza çıkar. Bu kişiler uluslararası taşımacılıkta sözleşmeli taşıyıcı olarak bilinir. Freight forwarder firmalarının bir konşimento düzenleyebilmeleri için, yapacakları taşıma işlemini gerçek bir taşıyıcıdan satın almış olmaları aranan en önemli şartlardan biridir.

Örnek vermek gerekirse, İstanbul limanından Almaya limanına yapılması gereken bir taşımayı, İstanbul’da bulunan bir freight forwarder aracılığı ile organize etmek gerektiğinde, aracı olan firma birlikte çalışmalarını sürdürdüğü taşıyıcılar ile iletişime geçerek bu işlem için bir nakliye fiyatı araştırması yapacaktır. Bu durumda yapılması gereken ihracatçı firmanın verdiği nakliye fiyatını inceledikten sonra, gerektiği takdirde transit süresi, aktarma yapılıp yapılmayacağı gibi detayları göz önünde bulundurarak forwarder firmanın işlettiği teklifler arasından bir tanesini seçmektir.

Yükleme günü geldiğinde ise fabrikadan yapılan yükleme sonrası firma malını teslim alır ve geminin yükleme limanından kalkışı sonrası, çalışmış olunan forwarder firması House Bill of Lading konşimentosunu keserek gönderim yapar.

House Bill of Lading’in Önemi

Freight forwarder firması, kendi matbu formunu oluşturduktan sonra, aynı şekilde yine kendi firmasının taşıma sözleşmesi şartlarını içeren bastığı konşimentoya İngilizcede ‘’House Bill of Lading’’ Türkçe ’de ise ‘’Ara Konşimento’’ ya da ‘’Forwarder Konşimentosu’’ ismi verilir. Bahsi geçen forwarder firmaları, düzenledikleri konşimentoları kendi namına imzalar ve taşıyıcı firma acentesi olmadıklarından dolayı taşıyıcı adına konşimento düzenleme hakları bulunmamaktadır.

Forwarder firmaları, ihracatçı firmalara konşimento düzenleyebilmek için taşımayı yapacak olan taşıyıcı firmalarla bir taşıma sözleşmesi imzalandıktan sonra, bu anlaşma sonucunda taşıyıcı firmalardan kendi adlarına düzenlenen bir konşimento alma gerekliliği söz konusudur.

House Bill of Lading Özellikleri

House Bill of Lading, forwarder firmalar aracılığı ile ihracatçıya düzenlenen bir konşimento çeşididir. Bu konşimentonun dikkat çeken özellikleri şu şekildedir:

  •  Forwarder firmaların matbu formları üzerine basım işlemi gerçekleştirilir,
  •  Forwarder firmalar tarafından direkt olarak imzalanması gerekir,
  •  Forwarder firmalar tarafından ihracatçı firmanın verdiği bilgiler göz önünde bulundurularak, buna uygun şekilde düzenlenir,
  •  Forwarder firmaların taşımayla ilgili belirledikleri kurallar geçerliliğini korur

House Bill of Lading, söz konusu olan yükün gemiye yüklendiği ve bu yükün aktif bir şekilde taşındığına dair en önemli belgelerden biridir. Bu belge, ihracatçı ya da yük sahibi tarafından hazırlanırken gemiye yüklenen her parsel için ayrı ayrı hazırlanması önemli bir detaydır. Aslında bu belgenin taşıyıcı ve yük sahibi arasında bir sözleşme niteliği taşıdığı unutulmamalı ve taşıma koşulları, teslim tarihi, ödeme planı gibi her ayrıntının yer aldığı bilinmelidir. House Bill of Lading, geminin limandan hareket edeceği andan limana indirileceği ana kadar süren tüm taşıma sürecinde geçerliliğini koruyan bir belgedir ve bu yüzden yükün alıcısına güvenli bir şekilde teslimi için gereklidir.

Bir konşimento hazırlama işlemi, son derece dikkat ve özen gerektiren çok önemli bir işlemdir. Bu belgenin doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulması şarttır. Konşimentoyu hazırlama görevi genellikle taşımayı yapmayı planlayan nakliye firması tarafından gerçekleştirildiğinden, konşimento formu kullanılarak özenli bir şekilde hazırlanması beklenir. Bahsi geçen form üzerinde bulunan tüm bilgiler doğru bir şekilde yazıldığında, artık söz konusu konşimento basılmaya hazır hale gelmiş demektir. Bu yöntemi kullanmak istemeyenler ise gönderimi yapmayı hedefledikleri nakliye firması ile iletişime geçerek belgenin hazırlanması konusunda gerekli desteği alabilir. Konşimento doldurulma aşamasında internette bulunan konşimento örneklerinin kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bu noktada önemli olan belgenin bulunma aşamasından çok doğru, güvenilir ve eksiksiz bilgilerle doldurulmasıdır. Ancak bu şekilde belge geçerli olup kullanılmaya uygun hale gelebilir.

Dış Ticarette HRA Global Lojistik Farkı

Dış ticarette işlerin eksiksiz ve doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için birlikte çalıştığınız lojistik firmasının güvenilir ve kaliteli hizmet odaklı olması çok önemlidir. Aksi takdirde beklentilerinizi karşılamayan bir lojistik firması yüzünden aynı anda hem zamandan hem de nakitten zarar edebilirsiniz. Bu yüzden HRA Global Lojistik, tamamen müşteri odaklı çalışan ve sahip olduğu çok geniş ve bu anlamda kapsamlı bir lojistik ağı sayesinde öne çıkmayı başaran son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Uluslararası taşımacılık, gümrükleme, tedarik zinciri, depolama gibi birçok alanda hizmet veren firmamız sunduğu akılcı çözümler sayesinde sektörde rakiplerinizden bir adım öne çıkmanızı sağlar. Bu nedenle başarı odaklı çalışmalarını sürdüren köklü firmaların ilk tercihi HRA Global Lojistik olmalıdır.

Müşteri potansiyelinin sahip olduğu lojistik ihtiyacını karşılamak adına tamamen yeni gelişmiş teknolojik imkânlardan faydalanan ve alanında uzman kadrosuyla beklentileri karşılamaya yönelik hizmet prensibi ile var olan HRA Global Lojistik, verimli ve son derece etkili çözümler sayesine müşteriler üst düzey kalite standartlarında hizmet deneyimini yaşamak için fırsat alanı oluşturur. Zamanında teslimat ve rekabetçi fiyatlandırma ile güçlü iş ortaklarıyla işbirliği içinde çalışmalarını sürüden firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmak ve güvenilir işlere imza atmaktır. Lojistik sektöründe başarılarıyla ismini duyurmayı başaran HRA Global Lojistik farkını deneyimlemek ve kalitenin sunduğu avantajlardan dış ticarette de faydalanmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Güvenli bir dış ticaret için HRA Global’ın nitelikli çözümlerini hayata geçirmek bir tık kadar yakınınızda.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%