Ulusal ya da uluslararası havayolu taşımacılığında kullanılan belgeler bulunmaktadır. Bu belgelere konşimento da denilmektedir. Bu belgelerin kendi içerisinde türleri mevcuttur. Ayrıca taşıma belgesi içerisinde hava yolu konşimentosu, deniz konşimentosu, demir yolu hamule senedi, nakliyeci makbuzu, kara yolu taşıma makbuzu, paket postası makbuzu ve de tır karnesi bunlardan bazılarıdır.

havayolu-tasimaciliginda-kullanilan-belgeler.jpg

Havayolu Taşımacılığının Ticaret Sektöründeki Önemi

Pek çok farklı ürün ve ham maddelerin ülkeler ya da şehirlerarasında transferinin yapılması lojistik işlemleri olarak tanımlanmaktadır. Aslında bakıldığında lojistik işlemleri eski zamanlardan bu yana farklı ve ulaşım seçenekleri ile yürütülmektedir. Bu süreç yük taşıyan hayvanlar ile başlamış olup günümüzde havayolu gibi gelişmiş ulaşım yöntemlerine kadar evrilmiştir.

Çağımızda mesafe gözetmeksizin dünyanın bir yerinden başka bir yerine kadar yük ve de yolcu taşımacılığı yapıldığını ifade etmek doğru olacaktır. Bu bağlamda havayolu taşımacılığının ticaret sektöründeki önemi dahilinde bir çok avantajı beraberinde taşımaktadır.

Havayolu Taşımacılığı ve Ticaret Sektöründeki Yeri

Mevcut havayolu taşımacılığı ve ticaret sektöründeki yeri dahilinde kullanılmakta olan havayolu taşımacılığındaki işlemler diğer taşımacılık seçenekleri ile birlikte icra edilmektedir. Havayolu taşımacılığı, diğer taşımacılık yönerge ve yöntemleri ile birlikte koordineli şekilde yürütülmektedir.

Ham madde ve ürünlerin alım ve satım işlemlerini yapan firmalar ürünlerin müşterilere yönlendirilmesi ya da ulaştırılması adına havayolu ulaşımı ve diğer alternatif ulaşım yollarını kullanmaktadır. Havayolu taşımacılığı aynı zamanda diğer taşımacılık seçeneklerine bağlı bir şekilde hareket eden bir taşımacılık çeşidi olarak ifade edilebilir.

Bu durum son derece önemli bir husustur. Ticaret sektöründeki yeri açısından HRA Global Lojistik diğer rakiplerine fark atan bir taşımacılık şirketidir. Kişiler gönül rahatlığı ile ürünlerini bu lojistik firması vasıtasıyla taşıma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Havayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Genel olarak en çok merak edilen konulardan biri de havayolu taşımacılığının avantajları nelerdir? şeklinde ki sorulardır. Havayolu taşımacılık sisteminin tercih edilmesinin altında yatan en büyük sebeplerden biri içerisinde pek çok avantaj bulundurmasıdır. Bununla birlikte havayolu kargo taşımacılığı diğer bazı taşımacılık sistemlerine göre çok daha hızlı ve güvenli olmaktadır.

Kara yolu taşımacılığı veya deniz taşımacılığı biraz daha uzun sürebilirken havayolu taşımacılığında kargo işleri çok daha kısa sürebilmektedir. Havayolu taşımacılığı kargo işlemlerinin doğru ve hızlı bir şekilde ambalaj ve paketlenmesi doğrultusunda emniyetli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırılacak eşyaların kolayca taşınmasında da avantajlı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca normal şartlarda uçuşların takip edildiği gibi kargolarda aynı şekilde takip sistemleri takip altında bulunmaktadır. Bununla birlikte uçuşların gerçekleştiği anlarda önceden oluşabilecek herhangi bir arızanın tespiti de mümkündür.

Belirtilen teslimat sürelerinin içerisinde mevcut ürünlerin teslim edilme garantisinin verilmesi gibi avantajlar firmaların ya da şirketlerin iç rahatlığı ile bu taşımacılık sistemini tercih etmesine sebep olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında HRA Global Lojistik tam da müşteri portföyünde yer alan taşımacılık sektörü dahilinde alınan işi gerek maliyet gerekse zaman açısından sorunsuz bir şekilde halletmekte müşterilerin yoğun taktirine mashar olmaktadır.

Havayolu Taşımacılığı Türleri

Havayolu taşımacılığının özellikleri dahilinde güvenli ve emniyetli bir şekilde yapılabilmesi adına farklı havayolu taşımacılığı türleri bulunmaktadır. Bu farklı tür ve araçlar arasında iglolar ağlar, palet ağlar ve de konteyner çeşitleri yer almaktadır. Kargoların havayolu ile sorunsuz bir şekilde taşınma işlemlerinin yapıldığı ve ürünlerin bu araçlardan en uygun olanın içine konulması şeklinde gerçekleşmektedir.

Yurt dışı veya yurt içine taşıma işlemlerinin en uygun ve seri şekilde taşınması havayolu taşımacılık vasıtası ile gerçekleşmektedir. Bu bağlamda diğer lojistik firmalarından ayrılan HRA lojistik sahip olduğu profesyonel ekip ve tecrübe ile müşterilerin hizmetindedir. Nakliye acentelerinin faaliyetleri hususunda sahip olduğu bilgi birikimi ile aldığı işleri zamanında ve sorunsuz bir şekilde halletmekte gerekli görevleri zamanında icra etmekte olan firmadır.

Havayolu Taşımacılık Sistemi ile Ürünlerin Taşınması

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında havayolu taşımacılık sistemi ile ürünlerin taşınması isteniyorsa taşımacılık hizmeti veren havayolu şirketlerinden hizmetler alınabilmektedir. Özellikle iglolar, paletler ve de konteyner tarzı havayolu taşımacılığı türleri tüm ürünlerin taşınması sırasında ya da her süreçte karşınıza çıkmaktadır.

Bu ekipmanlar ile ürünlerin güvenli bir şekilde taşınması, kaldırılması ve uçağa götürülmesi, uçak içerisinde yer alan ürünlerin zarar görmemesi ve aynı zamanda mallar uçakla indirilmesine kadar ki süreçte yardımcı olunmaktadır. Bu durum taraflar arasında yani gerçek ve yükleyiciler adına güven problemini de ortadan kaldırmaktadır.

Havayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Genel olarak havayolu taşımacılığında kullanılan belgeler; bütün taşıma aşamalarında şirketlerin ve de şahısların haklarını koruyan belgelerdir. Bununla birlikte ülkeler arasında yaşanabilecek her hangi bir problem karşısında, politik olaylardan ya da olumsuzluklardan en az etkilenecek yük taşıma yöntemi olması sebebiyle de havayolu yük taşımacılığı sistemi havayolu taşımacılığında kullanılan belgeleri içine alacak şekilde herkese uygun bir sistemdir.

Havayolu vasıtasıyla lojistik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için firma ve diğer taşımayı gerçekleştiren havayolu firması arasında bazı belgeler ve de senetler imzalanmaktadır. Bunların arasında; Havayolu kargo taşıma senedi, havayolu konşimentosu olarak da bilinen ana konşimento imzalanmaktadır. Ayrıca bu belgelerin içerisinde yer almakta olan talimat ve önergelere göre ürünlerin taşınma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Havayolu Kargo Taşımacılığı Adına Olması Gereken Belgeler

Genel olarak havayolu kargo taşımacılığı adına olması gereken belgeler ise, Ana konşimento, kargo transfer manifestosu, kargo muhasebe bildirisi, kargo hasar raporu, kargo manifestosu, kargo masraflarını düzeltme bildirgesi ve de teslim edilmedi bildirisi olarak sıralanmaktadır. Bu belgeler havayolu taşımacılığı sisteminin sorunsuz bir şekilde icra edilmesi açısından çok önemli belgelerdir. Ayrıca mutlak surette bu belgeler her daim hazır halde bulunmalı ve saklanmalıdır.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%