Dünya da satılacak ürün ve mal taşımacılığının %90'lık oranı denizyolu ile yapılmaktadır. Bu doğrultuda denizyolu taşımacılığı popüler ve sık kullanılan bir nakliye yöntemi olarak karşımıza çıkar. Yavaş nakliye süreci olmasına rağmen denizyolu nakliye, büyük hacimli yükleri taşımak adına uygun maliyetli ve güvenilir bir seçenektir.

FCL ve LCL Yük Taşıması Nedir?

Taşınacak yükler bir konteyneri dolduracak kadar fazla değil ise içerisine iki ve ya daha fazla alıcısı olan yükler yüklenerek LCL yani Denizyolu Parsiyel Servis Hizmeti ile taşınmaktadır. Ancak taşınacak yükler fazla olduğunda FCL denilen Komple Konteyner Yükleme yani Full Container Load kargo taşımacılığı tercih edilmektedir.

fcl-ve-lcl-yuk-tasimasi-nedir.jpg

LCL konteyneri tam doldurmayan farklı yüklerin bir konteynerde birleştirilip , ayrı konşimentolarla yüklenmesidir. FCL ise tek bir gönderici tarafından gönderilmiş, tam bir konteyner manasına gelir.

Konteyner yük taşımacılığı sistemi FCL ve LCL olarak ilerler. Deniz taşımacılığında farklı ebatlarda konteynerler de taşınmaktadır. Bu doğrultuda en küçük konteyner 33 metreküp kapasitelidir ve en büyüğü 76 metreküp ebadında karşımıza çıkar. 

Less Container Load (LCL) Nedir? 

Uluslararası ticaret alanında kullanılan konteynerler 20'lik ve 40'lık standart ölçülerdedir. Yükünüzü bu standart konteynerlere yükleyerek istediğiniz yere gönderebilirsiniz. Fakat kimi zaman gönderilmek istenen yük bu standart konteynerlerin tümünü doldurmayabilir.

Bu durumda yük, parsiyel yük olarak değerlendirilir. Dolayısıyla LCL yükleme bu gibi durumlarda kurtarıcı tercih haline gelmektedir. LCL yani “Less Than Container Load", standart konteynerleri doldurmayacak kadar az yükleri başka firmalardan gelen yükler ile tek bir konteynerde birleştirilmesi işlemidir.

Bu işleme konsolidasyon adı da verilir. Böylece yükünüzü daha uygun fiyatlara, güvenli bir taşıma yöntemi ile dünyanın her yerine göndermeniz mümkün olmaktadır. Kısacası gönderilecek yükün standart bir konteynerin tümünü kaplaması gerekmez.

HRA Global Lojistik yükünüzü teslim alır ve kendi deposunda diğer yükler ile birleştirerek gideceği yere ulaştırır. Aynı zamanda LCL yükleme ile FCL taşımanın transit süreleri genel olarak aynıdır.

Full Container Load (FLC) Nedir? 

“Full Container Load” kısaltılması FCL olup standart 20’lik ve 40’lık olan konteynerlerin tamamını dolduracak yüke sahip göndericiler tarafından tercih edilmektedir. FCL tipi taşımada konteynerdeki yükün tamamı bir kişiye aittir. FCL yükleme, büyük hacimli gönderilerde genellikle en uygun fiyat aralığı tanır.

Yükünüz 20’lik konteynerin yarısından fazla ise sizin için FCL çok daha iyi bir seçenek olacaktır. FCL taşımada konteynerin tamamı kiralanır. Bu nedenle konteynerin hepsini kullanmanız maliyet olarak sizin için daha uygun olur.

Denizyolu taşımalarında tam konteynerin yanı sıra parsiyel yük için de HRA Global Lojistiği tercih edebilirsiniz. Elbette en iyi seçeneği kendi şirketinizin stratejilerini değerlendirerek karar verirsiniz.

Komple konteyner gönderimi ya da parsiyel yük hakkında bilgi almak için ve fiyatları öğrenmek adına HRA Global Lojistik ile iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadromuz, yükünüz adına en iyi taşıma türünü ve aracını seçmenizde size yardımcı olacaktır.

FCL İle LCL Arasındaki Fark Nedir? 

Full Container Load yani FCL, tam yüklü konteyner olarak işlev görür. Maksimum ağırlığa ya da maksimum hacme ulaşıp ulaşmadığına bakılmadan malların tek bir alıcı tarafından kiralanan konteyner ile taşınması anlamına gelir.

Bu tür bir gönderi genel olarak tek bir alıcı tarafından gönderilen büyük miktardaki mal ve ya ürün için geçerli olmaktadır. LCL ile farkı ise FCL tam konteyner olacak şekilde yalnızca bir kişiye ait olmasıdır. LCL ise bir konteynerin birden daha fazla kişinin kiralaması anlamına gelir. 

Komple taşımacılık, tüm taşıma modlarında tercih edilen bir taşıma türüdür. Komple taşımacılıkta kullanılan taşıma ünitesinin ya da konteynerin tamamı belirli bir markanın veya şirketin malları ile tamamlanacak sekide doldurulur.

Komple taşımacılığın tersi olan parsiyel taşımacılık ise bir taşıma ünitesi ya da konteyner içerisinde birden fazla farklı göndericilere ait yükler yerleştirilebilmektedir. Komple taşımacılık çeşidinde tek bir tarafa ait olan yük tek bir araç ile birlikte hedefine sevk edilir.

Parsiyel Taşımacılık Avantajları Nelerdir? 

Parsiyel taşımacılık günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu taşıma sisteminin tercih edilmesinin büyük avantajları söz konusu olmaktadır. Bu avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Güvenilir taşımacılık yöntemlerinden biridir.
 • Maliyet anlamında göndericiye tasarruf sağlar.
 • Aynı güzergahta bulunan birden fazla alıcının kargosunu aynı anda ulaşmasını sağlayarak zaman tasarrufunda bulunur.
 • Yükleme ve handing işlemleri özenli bir şekilde tamamlanır.
 • Taşınma sırasında müşteri bilgilendirilmesi düzenli olarak yapılır
 • Kargonun kontrolü ve takip edilmesi daha kolay olmaktadır.

Lojistik sektöründe, her ihtiyaca yönelik rekabetçi maliyetler ile nakliye hizmetleri sunan HRA, Parsiyel Taşımacılık alanında önemli bir firmadır. Geniş firma ağları ile haftalık düzenli liman çıkışları ile LCL ve FCL taşımacılığı hizmetleri sunmaktadır.

Komple (FCL) Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

FCL taşımacılığın LCL taşımacılığına oranla pek çok avantajı vardır. Bunlar;

 • Komple taşımacılık ile yük doldurma yerinden teslimat noktasına kadar açılmadan ve müdahale edilmeden ulaşmaktadır. Böylelikle malların hasar görme riski azalmış olur.
 • Yükler yalnızca taşımanın başında ve sonunda handing yapılmaktadır. Yani elleçlemeden kaynaklı zarar görme ihtimali LCL taşımacılığa göre daha azdır.
 • Taşınan ürünler farklı rotalardan geçmeden direkt olarak boşaltma noktasına hareket eder. Bu durum taşıma operasyonunu hızlandırmaktadır.
 • Taşıma araçlarının tamamen dolmuş olması taşımada maliyet avantajı sağlar. Komple taşımacılık birim fiyatı, parsiyel taşımacılığa göre daha hesaplı bir nakliye türüdür.
 • Araçlar tamamen dolu olduğu için gelecek ek yükler beklenmez. Dolayısıyla araç direkt yola çıkar ve hedefine daha kısa zamanda varır.
 • Yükün bir noktada toplanması eksik veya yanlış taşımanın önüne geçer.
 • Komple taşımacılık ile istifleme süreçleri hızlanmakta ve kolaylaşmaktadır.
 • Parsiyel taşımacılıkta pek fazla tercih edilmeyen palet veya varil gibi gitmesi gereken yükler, dökme niteliği taşıyan yükler komple taşımacılık ile birlikte daha kolay ve güvenli bir şekilde nakliye edilmektedir.

FCL ve LCL Taşımacılık Maliyeti

Bu iki konteyner taşımacılığı seçeneğinden hangisinin sizin için daha uygun ve avantajlı olabileceğine karar vermeden önce maliyetlerini bilmek önemlidir.

Konteyner taşımacılığı alanında, FCL konteyner başına fiyat vermekte iken LCL ise metreküp başına fiyata tabi tutulmaktadır. Bu nedenle genel anlamda belli bir hacmin altında kalan, daha az miktardaki kargolar LCL ile gönderilir. Ancak bu her zaman geçerli olmayabilir. Bazı özel durumlarda, kargonun güvenliği ve kontaminasyonu için az hacimli kargolar da FCL taşıma ile gönderilebilir.

Her iki durumda hava kargosundan genellikle çok daha avantajlı bir maliyet olacaktır. HRA Global Lojistik sizin için sizin olan hizmeti seçmeniz konusunda danışmanlık edecektir.

Nakliye Hızı 

LCL kargoları, birçok farklı kaynağa hizmet edebildiği için, sıkça el değiştirmek ve bazen de limana varıldığında konteynerden çıkartılıp tekrardan yüklenmek zorundadır. Bunun yanı sıra aynı konteyneri kullanan kargoların yaşayacağı herhangi bir gecikme, gümrükte çıkaracağı herhangi bir sorun diğer kargoların da gecikmesine neden olabilir.

Bu nedenle konteyner taşımacılığı kullanımında kargonuzun belli bir zaman içinde ulaşması gerekiyorsa FCL sistemi daha uygun olacaktır. Ancak daha esnek bir program dahilindeki kargolar LCL ile güvenle gönderilebilir. 

Güvenlik 

En güvenilir taşıma şekli FCL olarak bilinse de HRA güvencesi ve kalitesi dahilinde LCL taşıma türü de oldukça güvenlidir. Her işlem kayıt altında tutularak müşteri memnuniyeti odaklı çalışılmaktadır.

FCL ve LCL arasında seçim yapmanızı sağlayan en temel faktör hız olsa da iki taşımacılık tipinden hangisinin sizin için daha avantajlı olduğunu şirketimiz en ideal planı seçmenize yardımcı olacaktır.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%