CIM Belgesi, Demiryolu Hamule Senedi olarak da bilinen bir konşimento türü olarak karşınıza çıkar. Normal şartlarda ciro edilmesi mümkün olmayan bir konşimento olarak kullanılmasına rağmen, kısmen kıymetli bir evrak olarak aktif şekilde kullanılabilir. Demiryolu işletmesi, CIM Belgesi taşıma konşimentosunu kaşeleyip imzaladıktan sonra, kabul edilen malların sorumluluğunu üzerine almış demektir. Bu durumda taşıma sözleşmesine konu olan malları teslim almaya yetkisi olmayan birine teslim edilirse, yolculuk sırasında tüm sorumluluk demiryolu işletmesine ait kabul edilir.

cim-belgesi-railway-bill-nedir.jpg

CIM Belgesi, iki taraf arasında yapılan ve 6 nüshadan oluşan bir belgedir. Her bir sayfası demiryolu işletmesi tarafından imzalanan ve onaylanan taşıma sözleşmesinin 4. Nüshası ihracatçıya teslim edilir. Kalan diğer nüshalar ise mallar ile beraber gönderilmek üzere hazırlanır. Mallar varış istasyonuna ulaştığı takdirde, ihracatçı tarafından bahsi geçen belgenin 4. Nüshasının ibraz edilmesi gibi bir şart söz konusu değildir. Belgenin üzerinde alıcı kısmında yer alan alıcı olduğunu ispat edebildiği sürece, demiryolu işletmesinden mallar teslim alınabilir.

CIM Belgesi, söz konusu taşınacak malların her birinin dolu vagonu için ayrı ayrı düzenlenmelidir. CIM Belgesinde yer alması zorunlu olan bazı bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Gönderilmesi planlanan malın miktarı, cinsi ve ambalaj sayısı,
  • Gerçek ya da tüzel olan kişinin alıcı bilgileri,
  • Varış istasyonuna ait bilgiler,
  • Malın yüklendiği vagona ait bilgiler,
  • Gerçek ya da tüzel olan alıcının gönderici bilgileri,
  • Gümrük tarafından ya da diğer makamlarca talep edilen ve CIM Belgesinin yanında yer alan diğer evrakların listesi

CIM Belgesi, tren yolu ile taşınması hedeflenen her türlü belgenin bu yolla taşınmasına dair düzenlenen bir uluslararası anlaşma olarak bilinir. Bu sözleşmede taşınacak olan malların mülkiyet teslimi söz konusu olmadığından, ciro edilmesi hiçbir durumda mümkün değildir.

CIM Belgesinin Önemi

Demiryolu ile taşınan malların miktarı, cinsi, ambalaj şekli, özelliği, gönderilen ve gönderen kurumların isim ve adres bilgileri, nakliye ücreti, bu ücretin ödenip ödenmediği, kararlaştırılan her türlü detayı içeren ve malı gönderen ile demiryolu işletmesi arasında yapılan taşıma sözleşmesi çok önemlidir. Bu, iki taraf arasında yazılı bir sözleşme olarak kanıt niteliğindedir.

Demiryolu işletmesinin CIM Belgesini gönderene verebilmesi için malların en az bir vagonu doldurmuş olması şartı bulunur. Aksi takdirde, bir gönderene ait olan malların bir adet vagonu doldurmaması durumunda demiryolu idaresi tarafından hamule söz konusu taşıma sözleşmesi teslim edilmez. Bu durumda yapılması gereken malın taşıma kombinasyonun teslim edilmesi ve o kişiden nakliyeci makbuzunu almaktır. Kombinasyoncu firmalar, aynı yöne mal ve eşya göndermeyi hedefleyen satıcılardan teslim aldığı tüm malları ayrı ayrı sınıflandırır, gruplar halinde vagonları doldurarak demiryolu işletmesinden kendi isimleri üzerine bir hamule senedi talep ederler.

Dolu bir vagon karşılığında demiryolu idaresi, vermiş olduğu taşıma sözleşmesinin hamule senedinin ikinci belgesini teslim eder. Birinci ve asıl nüsha ise mallarla beraber gönderilir. Bu mallar alıcı kişiye, müracaat ettiğinde ve hüviyet ibrazı yapıldığı takdirde hamule senedi almaya gerek kalmadan teslim edilir. Bu yüzden kredili işlemler söz konusu olduğunda, hamule senedinde alıcı kısmında bankanın kayıtlı bulunması son derece önemlidir.

CIM Belgesi, Uluslararası Demiryolu Taşımacılığına İlişkin Sözleşme niteliği taşıdığından bu belge taşıma sırasında çok önemli bir yere sahiptir. Karayolu taşımacılığında kullanılan CMR belgesinin demiryolu taşımacılığında ki karşılığı olarak kabul edilen CIM Belgesi, usulüne uygun düzenlendiğinde iki tarafında haklarını gözeten bir konşimento türüdür. Ayrıca demiryolu taşımacılığının çok önemli bir parçası olan bu sözleşme ile tarafların sorumluluk, hak ve gerekli yükümlülükleri daha net bir şekilde belli olur.

Demiryolu idare kurumu tarafından eşyanın yüklenmesi konusunda belirlenen sınırlama bir vagon dolumu olarak bilinir. Bir vagon doldurma sınırını karşılamayan mallar için hamule senedi verilmediği için malın taşınma kombinasyoncusu adına görev yapan birine hamule senedinin teslim edilmesi ve bu kişiden gerekli nakliyeci makbuzunun alınması malların güvenli taşınmasını sağlar.

CIM Belgesi HRA Global Lojistik’te Düzenlenir

Havayolu, karayolu, demiryolu ya da denizyolu gibi her türlü dış ticarete dair taşıma yolculuğunda bazı gerekli kurallar ve düzenlenmesi şart olan önemli evraklar bulunur. Bu evraklar malların taşınması sırasında daha güvenilir bir yolculuk yaparak belirtilen adrese teslim edilebilmesi için gerekli olduğu kadar, aynı zamanda ihracat ve ithalata yapabilmek için mal ve eşya gönderimi yapan kurumların iki taraflı menfaatini korumak için düzenlenir. Bu belgelerin gereken şartlarını yerine getirmek ve eksiksiz bir şekilde düzenlemek için taşıma firmalarının konuya yeterince hakim olması son derece önemlidir.

Bunun durumda lojistik firmaları devreye girerek taşıma firmaları tarafından gereken belgeleri düzenler sorunsuz bir şekilde mal ve eşya taşımacılığının temel taşını oluşturur. Hangi lojistik firmasıyla çalıştığınız ise bu noktada oldukça titiz seçim yapılması gereken bir konudur. İşiniz özveriyle yapmayan bir firma, taşıma sırasında beklenmedik sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olurken, diğer yandan hiç hesapta olmayan ek masrafların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden alanında uzman, bu konuda köklü çalışmalar yapmış nitelikli olan firmalara yönelmek hep bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

HRA Global Lojistik, bu anlamda aradığınız hizmet anlatışına üst düzey kalite standartlarında erişebileceğiniz son derece profesyonel bir firmadır. Mal ve eşyalar denizyolu, havayolu, karayolu ya da demiryolu aracılığıyla taşınırken, yolculuğun gerektirdiği her türlü belgeyi eksiksiz bir şekilde sizin adınıza düzenleyen firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetidir. Buna bağlı olarak sizin istek ve ihtiyaçlarınızı göz ardı etmeyen bir çalışma prensibi geliştiren HRA Global Lojistik, lojistik söz konusu olduğunda nitelikli hizmetin tek adresi olarak rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başarmıştır. Sizde güvenilir bir dış ticaret deneyimi için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%