Aktarmalı taşımacılık yönteminin bir diğer ismi transit taşımacılığı olarak karşınıza çıkar. Bu taşımacılık türü, yük taşımacılığı konusunda sektörde çok önemli bir konumda yer alır. Ticarette küresel pazarların dünyanın her yerine açıldığı ve dünya genelinde yapılan ticarette sınırların tamamen ortadan kalktığı günümüz şartlarında, en sık kullanılan alışveriş yöntemi doğal olarak internet odaklı olmaya başlamıştır. Yalnızca kişisel alışverişler için değil, kitlesel olarak yapılan alışverişler içinde sıklıkla kullanılan internet; uluslararası ticaretlerde taşımacılığın çok farklı bir boyut kazanmasına neden olmuştur. Dolayısıyla firmalar; birbirinden farklı taşıma yöntemleri ile pratik bir mal taşımacılığı hedefler.

aktarmali-tasima-nedirr.jpg

Aktarmalı taşıma ise genel tabiri ile uluslararası ticarette aktif şekilde kullanılan, son derece esnek ve verimliliği esas alan bir taşıma sistemi olarak karşınıza çıkar. Bu taşımacılık yöntemi; uluslararası ölçekte gerçekleştiği için, verimlilik esasına dayalı şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Aktarmalı taşımacılık süreci, çok kapsamlı ve farklı aşamalardan oluşan süreçleri gerektirir. Klasik bir taşıma sürecinin gerçekleştirildiği ülke ve bölgelere göre bu taşıma sistemi değişiklik gösterir. Aktarmalı yük taşımacılığında uluslararası bir sistem söz konusu olduğundan dolayı, uluslararası prosedürlere bağlı şekilde gerçekleştirilmesi dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Aktarmalı taşımacılık, günümüzde çok geniş bir yelpazede gerçekleşir. Bu yüzden yalnızca sevkiyatın sağlandığı alanlar için değil, sevkiyatın devamlılığını sağlamak için transit ülkelerde de sağlanır. Özellikle Türkiye gibi jeopolitik bir önemi olan, Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan ülkelerde aktarmalı taşıma türünün son derece önemli bir parçası haline gelmektedir.

Bu sevkiyat işlemleri, karayolu ve denizyolu aracılığı ile yapılabilir. Bu taşıma yönteminde gümrük işlemleri ise çok önemli bir yer tutar. Gümrükten geçecek olan malların, ilgili olan ülkenin şart koştuğu sözleşme ve belgelere sahip olması gerekir. Denizden gelen konteynerler içerisinde yer alan mal ve yüklere ait belge ve sözleşmeler ise ilgili limanlarda tekrar kontrol edilir.

Aktarma Yük Taşımacılığı Faydaları

Aktarmalı yük taşımacılığı hem yük sahibi için hem de taşıma işlemini üstlenen lojistik firması için çok büyük faydaları vardır. Ülkeler arasında yük ve malların taşınmasını sağlayan bu taşıma yöntemi, gümrük işlemlerini çok daha hızlı şekilde halletme konusunda aktif bir rol oynar. Aktarmalı taşımacılık yaptığına dair gerekli belgelere sahip olan işletmelerin araçları, gümrüklerden çok daha hızlı bir şekilde geçerek yoluna devam eder. Aktarmalı transit taşımacılık, uluslararası taşıma yöntemlerinden biri olduğu için, bu işlemin gerçekleşmesi için gereken bazı belge ve sözleşmeler vardır. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması, tüm taşıma sürecinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak açısından oldukça önemlidir. Aktarmalı taşımacılık için gerekli olan belgelerin büyük bir çoğunluğu, gönderen ve alıcı kurumlardan daha çok taşıma araçları adına düzenlenir. Araçların eksiksiz bir belgeye sahip olması, gümrük gibi bölgelerde akışın sorun çıkmadan tamamlanmasını sağlar.

Aktarmalı yük taşımacılığı sırasında yük ve mallar, en uygun paketleme ve koruma yöntemleri sayesinde korunur. Denizyolu ya da demiryolu aracılığı ile taşınan mallar, çoğu zaman konteynerler içerisinde yerleştirilerek taşındığı için yolculuk sırasında herhangi bir zarara maruz kalınması engellenmiş olur. Bu durum taşımacılık sırasında oluşabilecek olan zararların önüne geçerek, hem maliyetleri düşürür hem de zararların tazmini konusunda gönderici olan firmayı zor duruma düşmekten korur. Aktarmalı yük taşımacılığında gerekli belgelerde bulunan bilgilerde mal ve yüklere dair tüm özellikler açık bir şekilde belirtilir. Yüke dair tüm bilgilerin bu belgede açıkça belirtilmiş olması, yük ve malların herhangi bir zarara uğramasının önüne geçer. Herhangi bir eksiklik çıkması ya da soygun durumundan şüphe duyulması durumunda, belgelerde yer alan bilgiler ile var olan mallar karşılaştırılır ve bir sonuca daha kolay şekilde ulaşılır.

Aktarmalı taşımacılık, uluslararası yollarda en güvenilir olan taşıma araçları ile gerçekleştiği için son derece güven veren bir taşıma yöntemidir. Aktarmalı taşımacılık için genellikle çok fazla sayıda yük taşınır. Özellikle denizyolu kullanılarak taşınan yükleri ağırlık olarak çok yüksek oranlara sahiptir. Bu taşımacılık yönteminde ticareti yapılacak olan malın sayısı, genel olarak artış gösterirse yöntemin kendisi, az maliyet sağlayan oldukça tasarruflu bir yöntemdir. Dünya genelinde yaygın bir şekilde yapılan aktarmalı taşımacılık türleri arasından en maliyetli olan ise havayolu taşımacılığıdır. Bu yöntem; özellikle hızlı şekilde gönderilmesi gereken yük ve malların transferi için kullanılır. Aktarmalı taşımacılık maliyetleri, rotalara ve yüklerin ağırlığına göre farklılık gösterir. Belli bir kotaya sahip olan taşıma araçlarının taşıma fiyatları konusunda genel bir bilgiye sahip olmak mümkündür. Oldukça yaygın bir yöntem olan bu taşımacılık türünün masrafları belirlenirken, bu konuda hizmet veren firmalardan ortalama bir fiyat almak mümkündür.

Aktarma Taşımacılık Çeşitleri

Aktarmalı yük taşımacılığının birbirinden farklı birçok çeşidi vardır. Farklı yöntemleri içerisinde barındıran bu taşımacılık türleri, birçok etkene göre değişiklik gösterir. Aktarmalı taşıma çeşitleri arasında bir tercih yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; seçilecek olan yöntemin yüksek verimliliğe sahip olmasıdır. Verimlilik; zaman, maliyet ve bakım hizmetleri ayrı ayrı ele alınarak hesaplanır. Aktarmalı taşımacılık çeşitleri 4 farklı grup altında değerlendirilir.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Havayolu ile aktarma yük taşımacılığı: Havayolu aktarma taşımacılığı yapan havayolları, gelişmiş olan ülkeler arasında yapılan mal ticaretlerinde en sık tercih edilen yöntemdir. Havayoluna gönderilen yük ve mallar uygun olan uçaklara taşınarak, nakliyat işlemi gerçekleştirilir. Havayolu ile ulaşımı diğer ulaşım araçları ile kıyaslandığında çok daha kısa süre içerisinde tamamlandığı için, nakliyat sürecini hızlandırmak isteyen firmalar bu aktarmalı taşımacılık türünü tercih etmektedir. Ayrıca bu taşıma yönteminin, diğer taşıma şekillerine göre daha maliyetli olduğunun bilinmesinde fayda vardır,
  • Karayolu ile aktarma yük taşımacılığı: Karayolu aktarma taşımacılığı, en sık şekilde tercih edilen aktarmalı taşımacılık türüdür. Karayolu taşımacılığında kullanılan taşıtlar, genel olarak tür, kamyon ve kamyonet gibi taşıt çeşitleridir. Bu taşıtların belirlenmesinde mal ve yüklerin cinsi, ağırlığı ve hacimleri doğrudan etkilidir. Aynı zamanda demiryolu, denizyolu ya da havayolu aracılığı ile aktarımı yapılan mallar, alıcı firmaya iletilirken de karayolu taşımacılığı kullanılır. Avrupa’daki ülkelerde yapılan transit aktarma taşımacılıklarında Pan Avrupa Koridoru ismi verilen bir karayolu kullanılır. Bu koridorun diğer bir adresi ise İstanbul’dadır. İstanbul’daki Avrupa Koridoruna ise Tem Ağı ismi verilir.
  • Denizyolu ile aktarma yük taşımacılığı: Denizyolu aracılığı ile yapılan yük taşımacılığında büyük ve ağır yükler çok daha az maliyetlerle taşınabilir. Yük gemileri ile taşınan bu malların büyük bir çoğunluğu konteynerlerle taşınır. Az maliyetli bir taşıma yöntemi olmasından kaynaklı sıklıkla tercih edilen denizyolu aktarmalı yük taşımacılığı, denize kıyısı olan birçok farklı ülkenin limanlarında aktif bir şekilde kullandığı taşımacılık şeklidir,
  • Demiryolu ile aktarma yük taşımacılığı: Aktarmalı demiryolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı gibi düşük maliyetlerde gerçekleştirilebilen bir taşıma yöntemi olarak karşınıza çıkar. Bu taşıma sisteminde mallar yük vagonlarına bindirilerek taşınır.

Aktarmalı Yük Taşımacılığında HRA Global Lojistik

Aktarmalı yük taşımacılığı için gerekli olan belgelerin düzenlenmesi ve aktarmalı taşımacılık yöntemlerinden hangisinin tercih edilmesi gerektiği belirlenirken, bu alanda uzman olan kişilerden fikir alınarak bir karar verilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Bu belgelerin usulüne göre düzenlenmemesi ya da yanlış taşıma yönteminin tercih edilmesi tüm taşıma süreçlerini sekteye uğratıp hem alıcı firmanın hem de tedarikçi firmanın zarara uğramasına sebep olabilir. Bu yüzden deneyimli bir lojistik firması ile çalışmak gerekir. HRA Global Lojistik, bu konuda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışına sahip olan son derece profesyonel bir firmadır. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübelerinden yola çıkarak, lojistikte karşınıza çıkan sorunlara akılcı çözüm önerileri sunan firmamız için müşteri memnuniyeti her şeyden önemlidir.

Uzman personellerimiz her türlü konuda destek olurken, lojistik açısından büyümek isteyen işletmeler için HRA Global Lojistik kalitesi her zaman farkını gösterir. Sizde HRA Global Lojistik ile dış ticarette rakiplerinizden bir adım öne çıkmak için web sitemize yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
+90 216 445 00 54 İletişim
0%